Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Truskawkowy Księżyc - tu już dziś wyjątkowa pełnia mini-Księżyca

08.06.2017 11:00
xxx zet

Truskawkowy Księżyc to jedno z określeń wyjątkowej pełni, którą na niebie będzie można podziwiać już w czerwcu. Na czym polega to zjawisko i czy rzeczywiście Księżyc będzie wtedy koloru truskawek?

Truskawkowy Księżyc pełnia mini-Księżyca fot. Instagram/gregdanfordphotography

Truskawkowy Księżyc to zjawisko pełni czerwonego lub - jak kto woli - różowego Księżyca. Ziemski satelita przybierze taką wyjątkową barwę, przez co jego czerwcowa pełnia będzie szczególnie warta uwagi. Zdarzenie to ma na całym świecie wiele różnych określeń, a jednym z nich jest właśnie "Truskawkowy Księżyc". Nazwę tę wymyślili Indianie z plemienia Algonquin, którzy w tym okresie po prostu zbierali te pyszne owoce.

Truskawkowy Księżyc - co to za zjawisko?

Wyjątkowość Truskawkowego Księżyca polega nie tylko na jego barwie, ale też na jego wielkości. Truskawkowy Księżyc często jest bowiem nazywany również mini-Księżycem, co - w opozycji do tzw. superpełni - informuje o tym, że jest mniejszy niż zwykle. A to z tego powodu, że znajduje się w apogeum - czyli w najdalszym punkcie od Ziemi. Zależnie od pozycji obserwatora Księżyc wydawać się może nawet 14 procent mniejszy. W 2016 roku zjawisko wystąpiło w kwietniu, a tym razem będziemy mogli oglądać je w piątek 9 czerwca.

O której oglądać Truskawkowy Księżyc?

Jeśli pogoda dopisze i niebo pozwoli na obserwowanie Księżyca 9.06., to nie musimy się też martwić koniecznością wstawania wcześnie rano lub czekania do późnych godzin nocnych. Wyjątkowy Truskawkowy Księżyc na naszym niebie pojawi się o godzinie 7.25. Aby oglądać to nietypowe zjawisko, nie potrzeba żadnych specjalnych przyrządów, ale lornetka się przyda, jeśli nie chcecie patrzeć gołym okiem.

Będziecie oglądać Truskawkowy mini-Księżyc?

Jeśli lubicie oglądać ciekawe zjawiska astronomiczne, to sprawdźcie zestawienie 5 wydarzeń tego roku, których nie można przegapić!

5 wyjątkowych zjawisk astronomicznych w 2017 roku, które trzeba zobaczyć

RadioZET.pl/SA

Oceń