Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tyle czasu dziennie spędzają nad książką Polacy. Jak wypadamy na tle innych?

18.09.2018 11:40

Od dawna mówi się, że z czytelnictwem Polaków jest bardzo słabo. Statystyczny Kowalski czyta bardzo mało, a zaledwie 38 procent z nas czyta jedną książkę rocznie. Okazuje się jednak, że z naszym czytelnictwem na tle innych krajów Unii Europejskiej nie jest tak źle.

czytelnictwo Polaków fot. Pixabay/fot. w tekście: weforum.org

Wiosną 2018 roku ukazał się najnowszy raport Biblioteki Narodowej, dotyczący czytelnictwa Polaków. Okazuje się, że w porównaniu do poprzednich lat zaliczyliśmy minimalny wzrost, jednak wygląda na to, że poziom czytelnictwa ustabilizował się. Niestety - nie na zbyt wysokim poziomie, bo co najmniej jedną książkę rocznie czyta tylko 38 procent Polaków. Bardzo skromną grupę, bo tylko 9 procent, stanowią ci, którzy czytają nawet 7 książek w ciągu roku. I to oni z pewnością nieco podnoszą całą statystykę.

Polacy wcale nie czytają mało

Co ciekawe jednak, na tle innych krajów europejskich z czytelnictwem Polaków nie jest wcale aż tak źle. Badanie, opublikowane wiosną przez World Economic Forum, pokazuje, że wcale nie mamy się czego wstydzić. Zgodnie z analizami, które przeprowadzono w latach 2008-2015 średni czas dziennie, jaki spędzamy czytając książkę wynosi... aż 12 minut. Czy to dużo? Okazuje się, że całkiem sporo - bo dłużej o minutę czytają tylko Estończycy, a Finlandczycy poświęcają na książki tyle samo czasu, co my. Za nami są Węgrzy (10 minut), a kolejne kraje schodzą już poniżej 10 minut: Grecja - 9, Niemcy i Luksemburg  po 7, Belgia, Hiszpania, Holandia i Wielka Brytania po 6, Austria, Włochy i Rumunia po 5, a Francja zaledwie 2 minuty.

1

Z badania wynika, że jesteśmy w czołówce pod względem wysokości środków przeznaczanych na książki i gazety. Ponadto, więcej czytają kobiety.

Badanie przeprowadzono na osobach w wieku od 20 do 74 roku życia.

RadioZET.pl/Weforum.org/bn.org.pl/SA

Oceń