Tyle wydadzą Polacy na Święta. Zdecydowanie więcej niż rok temu

29.11.2018 15:24

Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym z roku na rok gospodarstwa domowe wydają coraz więcej pieniędzy. Ile suma ta wyniesie w tym roku i na co ją wydamy?

ile wydamy na święta fot. Pixabay

Święta Bożego Narodzenia 2018 zbliżają się wielkimi krokami. W sklepach od dawna już z wystaw kuszą nas domowe ozdoby, prezenty – krótko mówiąc: świąteczna gorączka niebawem zacznie się na dobre. Jak co roku, oznacza to spore wydatki. Ile wydamy na świąteczne zakupy w tym roku?

Ile wydamy na Święta Bożego Narodzenia 2018?

Najnowsze badania firmy doradczej Deloitte pokazują, że będzie to zdecydowanie więcej niż przed rokiem. Ile dokładnie? Około 1168 złotych. Będzie to aż 6 procent więcej niż w 2017 roku.

„Na tle pozostałych krajów europejskich Polacy mają zdecydowaną tendencję do przekraczania założonego wcześniej budżetu przeznaczonego na zakupy świąteczne. W 2017 roku ponad połowa badanych deklarowało, że przekroczyło pierwotny budżet o ponad 200 zł. Gdzie średnia dla Europy to 32%. Na prezenty planujemy wydać więcej niż na żywność. Na przyjemności chcemy przeznaczyć ok. 45 % bożonarodzeniowego budżetu, a na jedzenie 44 %. Zaś na spotkania towarzyskie około 125 zł” – czytamy w raporcie.

Najpopularniejsze prezenty na Gwiazdkę 2018

Warto pamiętać, żeby zakupów nie zostawiać na ostatnią chwilę i nie robić ich w pośpiechu. Właśnie wtedy, w nerwach i stresie, jesteśmy narażeni na to, że przepłacimy i pod presją kupimy nieprzemyślane prezenty. Robiąc zakupy wcześniej, unikniemy tłoku i będziemy mieć więcej czasu na kupienie tego, co potrzebne. Dlatego też niektórzy z nas już jakiś czas temu rozpoczęli „polowanie” na prezenty i okazje cenowe.

„Wśród najbardziej popularnych prezentów świątecznych dla dorosłych są książki, kosmetyki, perfumy oraz słodycze. Młodzieży, dodatkowo chcemy kupić gry komputerowe, kamery cyfrowe, konsole i tradycyjnie przekazać gotówkę. Bestsellerem wśród dzieci są lalki i zabawki pluszowe, zabawki konstrukcyjne, książki, zabawki kreatywne i artystyczne oraz gry” – informuje Deloitte.

RadioZET.pl/mat. prasowe/SA

Oceń