Zamknij

Unia Europejska zakaże określeń „wegańskie parówki” i „wege burgery”?

Sylwia Wamej
08.04.2019 14:36
Wege burger
fot. Schutterstock

Europejska Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) podczas ostatnich negocjacji nad reformą wspólnej polityki przegłosowała zakaz używania nazw określających potrawy mięsne w odniesieniu do odpowiedników pochodzenia roślinnego. Czy to znaczy, że z restauracji zniknie wegetariański burger?

Unia Europejska zlikwiduje „wegańską kiełbasę”?

Europejskiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) nie podobają się określenia potraw, które, choć są wegetariańskie lub wegańskie, nawiązują do mięsnych dań. AGRI uważa, że nie ma czegoś takiego, jak „wegańska kiełbasa”.  Przyjęto poprawkę zakazującą reklamowania jedzenia pochodzenia roślinnego nazwami zarezerwowanymi dla dań mięsnych.

Choć wiadomo, że burger w wersji wege czy kiełbasa nie zawierają ani grama mięsa, ich nazewnictwo stało się powszechne w odniesieniu do produktów roślinnych. Jednak komisja uważa, że „stek”, „parówki”, „kiełbasa” powinny odnosić się wyłącznie do produktów mięsnych. Eric Andrieu – członek AGRI z ramienia partii europejskich socjalistów podkreślił podczas konferencji prasowej, że zmiany dotyczące nazywania produktów nie są przecież wynikiem presji ze strony hodowców mięsa, a jedynie zdroworozsądkowym dbaniem o interes konsumenta. 

Z restauracji znikną wege burgery?

Warto dodać, że jeszcze przed głosowaniem AGRI utworzyła się koalicja organizacji non-profit. W jej skład wchodziły m.in. m.in. Greenpeace i Birdlife. Mieli przekonywać Europejską Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, że „wegańskie burgery” czy „wegańskie parówki” wcale nie wprowadzają w błąd konsumentów.

Jednak, czy z restauracji znikną „wegańskie burgery”, a ze sklepowych półek „wegańskie parówki” czy „wege kiełbasa”, ostatecznie zdecydują posłowie Parlamentu Europejskiego przyszłej kadencji.

Zagłosuj

Lubisz jeść mięso?

Liczba głosów:

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

RadioZEt.pl/ Noizz/ SW