Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Unikatowa asteroida Phaethon zbliża się do Ziemi

28.11.2017 09:50

16 grudnia dojdzie do wyjątkowego zjawiska astronomicznego: Ziemię minie unikalny obiekt, będący połączeniem asteroidy i komety - 3200 Phaethon.

Asteroida 3200 Phaethon fot. Pixabay

Asteroidy przelatujące w pobliżu Ziemi zwykle wzbudzają duże zainteresowanie badaczy oraz wszystkich ciekawskich. Często jest to pole do tworzenia katastroficznych wizji o możliwym zderzeniu z naszą planetą. Tym razem na pewno nie ma się czego obawiać - jak zapowiadają badacze, asteroida 3200 Phaethon minie Ziemię w odległości około 10 milionów kilometrów i nie będzie stanowić żadnego zagrożenia. Jednak w skali kosmicznej jest to na tyle mało, że możliwe będą dokładne obserwacje asteroidy.

Asteroida Phaethon - dlaczego jest wyjątkowa?

Zjawisko to będzie niezwykle ciekawe ze względu na unikatowość przelatującego obiektu. 3200 Phaethon ma bowiem zarówno cechy asteroidy, jak i komety. A do tego przelatuje niezwykle blisko Słońca.

Badacze nie są pewni, w jaki sposób powstał wspomniany obiekt. Prawdopodobnie 3200 Phaethon, który dziś mierzy około 5 km średnicy, był znacznie większy, ale przy zbliżeniu do Słońca rozpadł się na mniejsze części. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Immanuela Kanta w Kaliningradzie asteroida może być pozostałością jakiejś komety.

3200 Phaethon minie Ziemię 16 grudnia, a wcześniej na niebie będziemy mogli obserwować spadające meteoryty z roju Geminidów, których źródłem jest właśnie zbliżająca się asteroida.

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi