Zamknij

Uważasz, że kawa po alkoholu otrzeźwia? To mit – twierdzą naukowcy

Redakcja
11.07.2018 16:00
picie kawy po alkoholu
fot. Pixabay

Wielu ludzi uważa, że kawa po alkoholu ich otrzeźwia. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu. Okazało się, że nie ma żadnych podstaw, by mogło być one prawdziwe.

Niezależnie od tego, czy to po całonocnej zakrapianej imprezie, czy też dla odzyskania jasności umysłu po jednym drinku, wiele osób sięga po kawę z nadzieją na otrzeźwienie. Równie częsta niestety jest praktyka, by np. po weselu, będąc na kacu, pić kawę z zamiarem prowadzenia auta. Podejście, że kawa pomaga wytrzeźwieć, jest bardzo popularne. Naukowcy przyjrzeli się temu zagadnieniu i odkryli, że tylko się nam zdaje, że to działa. Kofeina właściwie nie robi żadnej różnicy.

Kofeina nie otrzeźwia

Jak wyjaśnił Tony Moss z londyńskiego South Bank University w programie Food Unwrapped na brytyjskim Channel 4, kawa wcale nie pomaga obniżyć poziomu alkoholu we krwi. Poczucie otrzeźwienia jest złudne. Kofeina sprawia, że zdaje Ci się, że masz podwyższoną koncentrację, podczas gdy koordynacja wzrokowo-ruchowa i inne umiejętności motoryczne pozostają upośledzone przez alkohol znajdujący się w organizmie.
Moss potwierdził to we wcześniejszym badaniu. Pięć osób zostało poproszonych o wypicie wódki z tonikiem, które zawierały ilość alkoholu dostosowaną do ich wagi ciała, tak by każdy był odurzony w tym samym stopniu. Każdy z nich miał potem wykonać prosty test koordynacji wzrokowo-ruchowej polegający na prowadzeniu metalowej kulki wzdłuż liny tak, by jej nie dotknąć. Nikomu nie udało się wykonać tego zadania.

Następnie każdy z uczestników wypił kawę i do sprawdzianu podszedł po raz drugi. Niestety znów bezskutecznie.

Testując poziom alkoholu we krwi uczestników za pomocą alkomatu, Moss ujawnił, że poziomy nie zmieniły się po wypiciu kawy i że naprawdę istnieje tylko jeden sposób na wytrzeźwienie po wypiciu zbyt dużej ilości: czekanie.

Badania te potwierdziły to, co wcześniej już zostało naukowo zbadane: fakt, że kofeina nie działa jak antidotum na alkohol. Picie kawy może pobudzić i minimalizować zmęczenie, jednak nie sprawia, że szybciej trzeźwiejemy.

RadioZET.pl/The Independent/SA