Vogue Polska: to była inspiracja pierwszej okładki polskiej edycji?

14.02.2018 16:20

Okładka pierwszego polskiego wydania magazynu Vogue wywołała i zachwyt, i niechęć. Dla jednych to pełna klasa, dla innych „krzywo, nieostro i bez kontrastu”. Pojawiają się pierwsze przeróbki zdjęcia z Rubik i Belą, ale internauci odnaleźli też zdjęcie, którym ich zdaniem inspirował się pomysłodawca ujęcia z polskiego Vogue.

Vogue Polska: to była inspiracja pierwszej okładki polskiej edycji? fot. okładka Vogue Polska

„Nareszcie możemy zaprezentować wam pierwszą okładkę magazynu Vogue Polska. Małgosia Bela i Anja Rubik pozowały przed obiektywem Juergena Tellera — fotografa, który uwielbia improwizować” — w takich słowach zapowiedziano pierwszą polską okładkę Vogue'a na profilu magazynu na Facebooku. Pod postem błyskawicznie pojawiły się setki komentarzy, w których zachwyt miesza się z rozczarowaniem. Jedni pytają, czy nie można było tego zrobić lepiej, inni dostrzegają, że (pisownia oryginalna) „socrealizm, szaruga, ruskie symbole, prl super idzie w parze z mentalnosia zazdrosnikow, pesymistow, nienawistników”.

Na Instagramie z godziny na godzinę przybywa zdjęć internautów z dumą prezentujących swój pierwszy zakupiony numer polskiego Vogue'a. Niektórzy internauci twierdzą, że odnaleźli zdjęcie, które było inspiracją dla powstania okładki z Anją Rubik i Małgorzatą Belą. Ich zdaniem, fotka przypomina fotografię autorstwa polskiego fotografa Romualda Broniarka, wykonaną przed PKiN w marcu 1960 roku. Zdjęcie pochodzi z sesji na okładkę tygodnika „Przyjaźń”.

Czy to ten sam duch? Trudno stwierdzić. Jednak tych, którzy zainspirowali się okładką Vogue'a zdecydowanie przybywa.

RadioZET.pl/SA

Oceń