Zamknij

W Poznaniu funkcjonuje Po-Dzielnia. To miejsce, w którym wszystko jest za darmo. Jak działa?

Sylwia Wamej
26.03.2019 11:56
Po-Dzielnia to miejsce, w którym można zostawić niepotrzebne rzeczy
fot. Instagram.com/ Po-Dzielnia

Miejsca zgodne z filozofią sharing economy cieszą się dużą popularnością. Jednym z miejsc, w którym można dzielić się z innymi mieszkańcami, jest Po-Dzielnia w Poznaniu. Zostawimy tam niepotrzebne rzeczy lub weźmiemy te, które nam się mogą przydać.

Po-Dzielnia w Poznaniu. Miejsce, w którym zostawisz niepotrzebne książki czy ubrania

Miejsca sharing economy, które są zgodne z filozofią dzielenia się z innymi, coraz lepiej sobie radzą w Polsce. Funkcjonują wypożyczalnie ubrań, kawiarenki naprawcze czy społeczne lodówki. W Poznaniu od kilku miesięcy działa miejsce zwane Po-Dzielnią. Jego nazwa jest adekwatna z działaniami, bo właśnie tam można zostawić niepotrzebne rzeczy lub za darmo zabrać te, które przydadzą się nam w życiu codziennym.

Mieszkańcy Poznania mogą przynosić do Po-Dzielni niemal wszystko: ubrania, torby, walizki, zabawki, buty, sprzęt kuchenny, artykuły biurowe, książki, a nawet materiały budowlane. Jest jednak jeden warunek: muszą to być pojedyncze rzeczy. Twórcy nie przyjmują pełnych toreb, kartonów. W Po-Dzielni nie można również zostawiać jedzenia i dużych rzeczy: mebli czy dywanów.

Po-Dzielnia to ograniczenie konsumpcjonizmu

Główną ideą miejsca stworzonego przez poznańskich aktywistów jest m.in. ograniczenie konsumpcjonizmu. Po-Dzielnia jest rozwinięciem idei giveboxów. „Zauważyliśmy, że rzeczy, których jesteśmy skłonni oddać, jest dużo więcej, niż tych, które chcemy brać, dlatego tak bardzo zależy nam, by dawać tym przedmiotom drugie życie” – tłumaczyła w rozmowie z poznan.wyborcza.pl Kalina, która zaangażowała się w inicjatywę Givebox Poznań, czyli w stojące w przestrzeni publicznej szafy do darmowego oddawania i zabierania rzeczy.

Po-Dzielnia działa na tej samej zasadzie, tyle tylko, że nie przez całą dobę. Co więcej, w Pro-Dzielni odbywają się też warsztaty, wykłady i wystawy związane z nadawaniem przedmiotom nowego życia – naprawiania tego, co nam się zepsuło w domu.

Rozlicz PIT za darmo w Fundacją Radia Zet

RadioZEt.pl/ Elle.pl/ poznan.wyborcza.pl/ SW