Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W tym roku swojego życia ludzie wydają najwięcej

12.03.2018 15:41

Jeśli jeszcze jesteś przed trzydziestką, oznacza to, że zbliżasz się do najdroższego roku w swoim życiu. Jak pokazały analizy, 31 lat to dziś ten wiek, kiedy wydajemy najwięcej.

chłopak i dziewczyna fot. Pixabay

Dlaczego to 31 lat, a nie więcej czy mniej? Wszystko wynika z tego, jakie zobowiązania podejmujemy w tym roku życia. Uśrednione dane z analiz profili 3000 Brytyjczyków pokazały, że to właśnie mając 31 najczęściej, decydujemy się na wstąpienie w związek małżeński, zostajemy rodzicem albo kupujemy dom czy mieszkanie.

Małżeństwo zwiększa presję finansową

Badania przeprowadzone przez firmę kredytową ClearScore wykazało, że ze względu na ważne momenty życiowe większość ludzi zaczyna odczuwać większą presję finansową. Spośród 3000 osób, które wzięły udział w badaniu, największym wydatkiem w wieku 31 lat jest małżeństwo, które wskazało 27% badanych. Kolejnym z życiowych wydarzeń jest zakup nieruchomości — 25% badanych, a trzecim jest rodzicielstwo — 20%.

Każda z tych chwil należy do najpiękniejszych w życiu, jednak wydatki z nią związane są źródłem stresu dla pokolenia „millenialsów”. Badanie wykazało, że przeciętny 31-latek musiałby zaoszczędzić nawet 43 000 funtów szterlingów (około 205 tysięcy złotych), aby przeżyć ten rok bez finansowych trudności. A przecież nie brano już pod uwagę dalszych kosztów życia — utrzymania i edukacji dzieci czy zabezpieczenia finansowego na starość. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że z biegiem lat ten najdroższy rok będzie się odsuwał w czasie — tak jak przesuwa się granica wchodzenia w związek małżeński czy zostawania rodzicem.

Na razie, jeśli już zbliżasz się do trzydziestki, masz jeszcze trochę czasu, by zaoszczędzić. Podobno „millenialsi” zbyt dużo wydają na kanapki, kawę i awokado. W przeliczeniu na te pierwsze, to tylko około 29 tysięcy sztuk (przy cenie 7 złotych). Zrezygnuj z tego, a już będziesz na dobrej drodze do oszczędności.

RadioZET.pl/Independent/SA

Oceń