Zamknij

Wartościowe książki o wirusach i epidemiach. Co przeczytać, aby wiedzieć więcej?

Patrycja Chudolińska
09.04.2020 16:38
książki o wirusach i epidemiach
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa budzi coraz większy niepokój wśród ludzi na całym świecie. Niektórzy, chcąc powiększyć swoją wiedzę, sięgają po książki o tematyce wirusów i epidemii. Poniżej przedstawiamy najbardziej interesujące, wartościowe pozycje, z którymi można się zapoznać.

Książki o epidemiach i wirusach

Pandemia koronawirusa przybiera na sile. Także w Polsce z dnia na dzień odnotowuje się coraz więcej przypadków zarażenia oraz śmierci z powodu choroby COVID-19. Większość osób wiadomości o wirusie oraz epidemii czerpie z mediów. Niektórzy chcieliby jednak rozbudować swoją wiedzę - dlatego sięgają po książki naukowe i popularnonaukowe. Poniżej przedstawiamy nasz własny ranking ciekawych pozycji, które warto poznać, zwłaszcza w tym trudnym czasie.

1. "Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości" - Jennifer Wright

"Co nas (nie) zabije. Największe plagi w historii ludzkości" to książka popularnonaukowa, która dostarczy czytelnikowi kilku ciekawostek z poprzednich światowych pandemii oraz lekcji na przyszłość. Autorka lekkim piórem opowiada o mrocznych historiach, które wydarzyły się naprawdę. W trudnym czasie epidemii koronawirusa poczucie humoru Jennifer Wright pociesza i zapewnia trochę niezbędnego dystansu do spraw codziennych.

2. "Strefa skażenia" - Richard Preston

"Strefa skażenia" to połączenie literatury faktu z thrillerem medycznym. Autor czerpie z prawdziwych historii i wiedzy naukowej, jednak jest to przede wszystkim wciągająca fabuła. Richard Preston nie boi się krwawych, dramatycznych opisów zdarzeń, przez co spodoba się raczej czytelnikom o mocnych nerwach.

3. "Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu" - Seth Mnookin

Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego szczepionki wzbudzają wciąż tak ogromne kontrowersje, a wiele osób przypisuje im wywoływanie autyzmu - sięgnijcie po książkę "Wirus paniki". Amerykański dziennikarz Seth Mnookin zebrał w swoim dziele liczne plotki i kłamstwa na temat szczepień, a następnie systematycznie je obala. Choć szczepionka na koronawirusa nie jest jeszcze gotowa, wielu naukowców nad nią pracuje.

4. "Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po Ebolę" - Sonia Shah

To książka dla bardziej wymagających czytelników. "Czy przetrwamy następną pandemię?" - pytanie zamieszczone na okładce nabiera w obecnym czasie dodatkowego znaczenia. Autorka opowiada o patogenach, które już setki lat temu dziesiątkowały ludność. "Bohaterami" tej książki są m.in. cholera, HIV, dżuma oraz Ebola. Sonia Shah stara się w swoich przemyśleniach odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy lepiej zabezpieczeni przed kolejnymi epidemiami. Porusza przy okazji wątki nie tylko medyczne i biologiczne, ale przede wszystkim społeczno-socjologiczne.

5. "Fakt, nie mit" - Piotr Stanisławski, Aleksandra Stanisławska

Książka "Fakt, nie mit" nie dotyka bezpośrednio tematu epidemii, jednak z pewnością przyda się do tego, by lepiej selekcjonować i dobierać informacje. Autorzy, którzy na co dzień prowadzą bloga Crazy Nauka, pokazują, jak nie ufać pseudonaukowym kłamstwom i jak zabezpieczyć się przed tzw. fake newsami. To dobre źródło wiedzy nie tylko na czasy pandemii, jednak teraz wydaje się szczególnie potrzebne.

RadioZET.pl/PCh