Nie chcesz tracić weekendu? Nie rób tych 5 rzeczy

06.10.2017 14:12

Czkamy na niego już od poniedziałku, ubolewamy, że tak szybko mija. W poniedziałkowy poranek często nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie koleżanki czy kolegi z pracy, co tak właściwie robiliśmy w weekend. No bo, jak tak naprawdę go spędziliśmy? Przecież minął tak szybko. Jeśli żadna konkretna odpowiedź nie przychodzi nam do głowy, być może nie wykorzystaliśmy tych 48 godzin we właściwy sposób. Jak to zrobić? Propozycji jest mnóstwo – warto jednak zacząć od zrezygnowania z tych pięciu szkodliwych nawyków.

Nie chcesz tracić weekendu? Nie rób tych 5 rzeczy fot. Pexels

Praca, praca i jeszcze praca

Na szczęście jest coraz lepiej. Zgodnie z badaniami – w ciągu 10 lat aż o jedną trzecią zmniejszyła się liczba Polaków, którzy często pracują w niedzielę. Ale, niestety, wielu nam wciąż zdarza się spędzić weekend na pracy. Obowiązkowy dyżur w weekend w wielu branżach to norma, ale jeśli decydujesz się pracować zamiast odpoczywać w czasie, gdy ten odpoczynek naprawdę ci się należy, to może być znak, że jesteś wykorzystywany przez szefa albo – o zgrozo – uzależniony od pracy. Oba te rozwiązania prowadzą zwykle do jednego – szybkiego wypalenia. Postaraj się potraktować dwa dni w tygodniu (sobotę lub niedzielę albo inne przez ciebie wybrane) jak wakacje. Pamiętaj, że żaden z narządów ciała naszego nie może pracować bez odpoczynku i wytchnienia.

praca

Siedzenie na Facebooku

Niby nie pracujesz, ale i tak cały weekend spędzasz w internecie? Weekend to doskonały moment, by odłączyć się od sieci. Zamiast scrollować portale społecznościowe, wyjdź na spacer, obejrzyj dobry film albo poczytaj książkę. Koniecznie bez telefonu.

facebook

Przepicie całego weekendu

Każdy musi czasami wyjść na imprezę i zapomnieć o bożym świecie. Ale imprezowanie przez cały weekend to nie najlepszy pomysł. Sobotni poranek spędzony na leczeniu dolegliwości poprzednich nocy to – załóżmy – że norma, ale pozostały czas lepiej spędzić na czymś bardziej rozwijającym niż zagadywanie do obcych osób przy barze. Dobry reportaż, świetna komedia, a może spektakl, który już dawno chciałeś zobaczyć? Alternatyw dla pubu jest naprawdę mnóstwo.

alkoholl

Przejadanie weekendu

Przez pięć dni trzymałeś dietę, to w weekend możesz pozwolić sobie na małe szaleństwo? Owszem, ale rzeczywiście tylko małe. Każdemu od czasu do czasu ma ochotę na coś niezdrowego, ale nie zamieniajmy całego weekendu w ogromną, fast-foodową ucztę. Najgorsze co możesz zrobić to zjeść kilka niezdrowych posiłków z rzędu – jeśli zapomniałeś się i zjadłeś frytki, następny posiłek powinien być bogaty w niezbędne wartości odżywcze. Sałatka z burakami? Czemu nie!

fast food

Wszystkiego za dużo

Wszystko zostawiasz sobie na weekend? Impreza, koncert, gra w piłkę nożną, wizyta w banku, zakupy, kino? Doktor psychologii Elizabeth Lombardo twierdzi, że spędzanie czasu na rozrywkach może być ta samo stresujące jak praca, jeśli tych rozrywek będzie po prostu za dużo. Oczywiście nie ma nic złego w byciu aktywnym. Pamiętaj jednak o tym, by znaleźć też trochę czasu na odpoczynek i zwykłe nicnierobienie.

kalendarz

RadioZET.pl/SI

Oceń