Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wieloryb wyrzucony z Wisły przy moście Poniatowskiego [GALERIA]

08.12.2017 10:12

Wieloryb przy warszawskim moście Poniatowskiego od rana wzbudza zainteresowanie gapiów. Czy to możliwe, by taki ssak mógł żyć w Wiśle? Już wiadomo, co się za tym kryje.

wieloryb przy moście Poniatowskiego

Wieloryb na plaży przy moście Poniatowskiego od rana jest sensacją wśród mieszkańców przejeżdżających tamtą okolicą. Widok tak potężnego zwierzęcia na warszawskiej plaży jest naprawdę zaskakujący.

W mediach błyskawicznie rozniosły się informacje, że to prawdopodobnie kaszalot. Pojawiły się nawet spekulacje, że w rzece może być jeszcze drugi okaz. Tymczasem całe to widowisko może być działaniem belgijskiego kolektywu artystów-ekologów Captain Boomer. W lipcu 2017 taka sama akcja odbyła się w Paryżu. Wcześniej także w Londynie, Walencji czy Antwerpii. W każdym z miast gigantyczny ssak wzbudził równie wielką ciekawość gapiów.

Jak informuje na stronie internetowej Captain Boomer, akcja "Whale", czyli po prostu wieloryb, jest nie tylko artystycznym performensem; ma wymiar edukacyjny, a także społeczny.

"Psychologiczny archetyp martwej, wielkiej ryby, nie pozostawia nikogo nietkniętego. Pobudza i mobilizuje lokalną społeczność. Podczas naszych akcji obserwujemy intensywną interakcję wśród tłumu. Ludzie zwracają się do siebie, spekulują i zastanawiają się, o co chodzi. Oferują pomoc i proszą o informacje (...) Kaszalot przemawia do wszystkich, bez względu na pochodzenie społeczne czy kulturowe" - informuje captainboomercollective.org.

Zdjęcia wieloryba na warszawskiej plaży jako pierwszy opublikował kwartalnik "Przekrój". Co ciekawe, 9 grudnia pod patronatem tego pisma odbywają się warsztaty rodzinne "W cieniu wieloryba", a wieczorem impreza "Kaszalot party".

RadioZET.pl/captainboomercollective.org/SA

Oceń