„Wódka” najlepszym hasłem Wikipedii. Wygrała nawet z „orłem bielikiem”

07.02.2019 11:39

Hasło „wódka” zostało uznane za najlepiej opracowane hasło polskiej Wikipedii. Ten zaszczytny tytuł został jej przyznany w konkursie zorganizowanym z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Wódka” najlepszym hasłem Wikipedii. Wygrała nawet z „orłem bielikiem” fot. Shutterstock.com

Wikipedia to największa na świecie, międzynarodowa encyklopedia internetowa, która pozwala użytkownikom na samodzielne dodawanie i edycję treści. Powstała 15 stycznia 2001 roku, a dwa lata później stała się własnością organizacji Wikimedia Foundation działającej na zasadzie non-profit. Już w 2015 roku na Wikipedii istniało 36,9 milionów artykułów, a encyklopedia funkcjonowała w 288 wersjach językowych. Polskojęzyczna wersja powstała we wrześniu 2001 roku i znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych w naszym kraju stron internetowych. Liczba dostępnych artykułów to ponad 1,3 miliona.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało konkurs „Wolna Polska-Wolna Wiedza”, w którym uczestnicy mieli za zadanie poprawę jakości opracowania jednego z 26 haseł. Zwycięskie hasło może wydawać się nieco kontrowersyjne.

ZOBACZ: Wikipedia zacieśnia współpracę z Google. Artykuły będą dostępne w większej ilości języków

Wódka najlepiej opracowanym hasłem polskiej Wikipedii fot. Shutterstock.com

„Wódka” najlepiej opracowanym hasłem polskiej Wikipedii

Jury złożone w wikipedystów, między innymi prof. Dariusza Jemielniaka z centrum badawczego CROW, oraz Anny Herbich-Zychowicz, autorki książki „Dziewczyny z Wołynia”, zakwalifikowało do finału 8 haseł, spośród których niekwestionowanym zwycięzcą została „wódka”. To właśnie artykuł poświęcony wyskokowemu napojowi uznany został za najlepiej opracowany merytorycznie. Pojawiła się w nim nie tylko definicja, ale także rys historyczny, technologia produkcji, a nawet aspekty kulturowe. Nie zabrakło licznych grafik, wykresów oraz odniesień do źródeł. Jak określił to prof. Jemielniak:

– Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie, powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka – na Wikipedii to samo zdrowie!

Co ciekawe, „wódka” pokonała w konkursie takie hasła jak „orzeł bielik” i „polska szkoła filmowa”.

ZOBACZ: Piwo i wódka odchodzą w zapomnienie? Włoski trunek podbił serca Polaków

RadioZET.pl/MF

Oceń
Tagi