Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wybierasz się na Mundial? Zobacz, jak nie dać się nabrać oszustom w Rosji

22.05.2018 13:22

Mundial coraz bliżej, więc chętni już organizują swoje wyjazdy na mecze. Jak dobrze wybrać zakwaterowanie, gdzie zjeść? Okazuje się, że to nie takie proste, bo na zainteresowanych czekać mogą przykre niespodzianki.

Rosja Mundial fot. Pixabay

Coraz częściej planując krótsze lub dłuższe wyjazdy, informacji o hotelach czy lokalach gastronomicznych szukamy w sieci. W ten sposób, bazując na opiniach innych internautów, którzy już w danym miejscu byli, kolejne osoby przekonują się, czy jakieś miejsce spełni ich oczekiwania. Nie inaczej jest przed zbliżającym się mundialem. Do Rosji ściągną tysiące kibiców, a miasta, w których rozgrywać się będą mecze, czeka prawdziwe oblężenie.

Stwarza to wielkie pole dla nieuczciwych usługodawców, którzy zrobią wszystko, by przyciągnąć klientów. Jak? Szczegóły ujawniła jedna z rosyjskich agencji, która zbija krocie na wystawianiu fałszywych opinii w serwisach, takich jak popularny TripAdvisor.

Uważaj na fałszywe oceny i recenzje w sieci

Jak przekazuje Reuters, rosyjska agencja marketingowa „Bacon” zaoferowała swoją pomoc restauracjom działającym w miastach, w których odbywać się będą rozgrywki mistrzostw. Chodzi o wykorzystanie fałszywych recenzji, które podniosą oceny na stronie z recenzjami. Jak twierdzą spece agencji, są w stanie w prosty sposób ominąć algorytm Trip Advisora, który wykrywa fałszywe posty i recenzje w językach obcych.

13

— Co możesz zrobić, jeśli żaden Serb ani żaden Szwed nie był kiedykolwiek w twoim miejscu i nie zostawił recenzji? — pyta agencja Bacon w specjalnej broszurze informacyjnej rozsyłanej do potencjalnych klientów.

Agencja nie ogranicza się tylko do samego komunikatu, ale wprost podaje stawki za konkretną pozycję w rankingu. Za 35 000 rubli (około 2000 złotych) agencja obiecuje miejsce na liście 10 najlepszych restauracji w serwisie TripAdvisor.
Właściciele TripAdvisora informują, że są przeciwni jakimkolwiek próbom manipulowania ich rankingiem. — Nasz wyspecjalizowany zespół dochodzeniowo-śledczy jest niezwykle skuteczny w łapaniu osób usiłujących pozyskać fałszywe recenzje za pieniądze — informuje portal.
Fałszywe recenzje nie są zjawiskiem nowym, jednak dotąd nie zdarzyło się, by ktokolwiek w tak otwarty sposób oferował „oszustwo za pieniądze”. Dotąd, jak twierdzi rosyjska agencja, żadna z restauracji nie skorzystała z oferty.

Mimo to, poszukując noclegu w serwisie takim jak Airbnb czy restauracji na TripAdvisorze, warto pamiętać, by do opinii i recenzji tam zamieszczonych podchodzić z dystansem. Fałszywe informacje są trudne do rozpoznania. Najlepiej szukać hoteli i restauracji, które mają wiele dokładnych opinii.

Jak informuje biznesowy serwis Inc.com, jest kilka szczegółów, które pomogą rozpoznać opinię fałszywą od prawdziwej. To ważne, jeśli nie chcesz, by „zaklepany” przez Ciebie pięciogwiazdkowy hotel nie okazał się zagrzybionym hostelem bez gorącej wody.

Jak poznać fałszywą opinię/recenzję w sieci?

Jeśli dana opinia jest mało szczegółowa, pojawiają się w niej niekonkretne opisy, a opiniodawca pisze o „udanym urlopie” zamiast czystej łazience lub „cenie odpowiedniej do standardu” — mówiąc w skrócie: nie opisuje samego hotelu, to może to być opinia fałszywa. Ponadto, nagromadzenie zaimków pierwszoosobowych w wypowiedzi — jak „ja”, „mnie” — podpowiada, że twórca opinii chciał brzmieć autentycznie, ale... niekoniecznie taki jest. Co więcej, analiza językowa fałszywych recenzji pokazała, że często pojawia się w nich więcej czasowników niż rzeczowników. I znów: autor, zamiast opisywać rzeczy, pomieszczenia czy dania, pisze o swoich odczuciach, robiąc to w taki sposób, że po przeczytaniu opinii nie wiemy, czego spodziewać się po ocenianym miejscu.

Niestety, nawet stosując te kilka zasad, możemy dać się nabrać, jednak z pewnością warto dokładniej analizować opinie w sieci, co przynajmniej pozwoli nam pomyłki ograniczyć.

RadioZET.pl/globalnews.ca/SA

Oceń