ZOO będzie publikować zdjęcia rodziców nieprzestrzegających reguł

07.05.2018 12:57

Poznańskie ZOO ogłosiło, że będzie publikować zdjęcia rodziców nieprzestrzegających reguł bezpieczeństwa na terenie ogrodu. Oświadczenie ZOO wywołało kontrowersje.

ZOO będzie publikować zdjęcia rodziców nieprzestrzegających reguł fot. Facebook/ZOO Poznań Official Site

Na facebookowym profilu poznańskiego ZOO ukazała się seria oświadczeń, z których jedno zaskoczyło wielu internautów i odwiedzających ogród. Szczególnie jednak wzbudziło kontrowersje ze strony rodziców, którzy ze swoimi pociechami odwiedzają to miejsce:

— Drogi Rodzicu! Nie obarczaj nas kłopotem w postaci śmierci w zoo Twojego niechcianego i niekochanego przez Ciebie dziecka, bo my nasze zwierzęta kochamy i o ich życie dbamy — a będą one musiały to życie stracić, gdy Twoja pociecha znajdzie się na wybiegu. Nie przychodź do zoo. Otruj dziecko, uduś, oddaj, skoro chcesz je zamordować, ale nie zabijaj niewinnych zwierząt. Ponieś pełną odpowiedzialność za swoje czyny Ty i tylko Ty — głosiła informacja, która po pewnym czasie została zmieniona.

Zarówno w pierwotnej wersji, jak i nowej, łagodniejszej, opiekunowie z poznańskiego ZOO, zwracają uwagę na lekceważenie przez rodziców przychodzących z dziećmi zasad bezpieczeństwa panujących na terenie ogrodu. Aby temu zaradzić i zniechęcić nieodpowiedzialnych rodziców do niebezpiecznych zachowań, pracownicy ogrodu będą publikować ich zdjęcia w sieci.

— Ilu akcji społecznych trzeba, ilu wolontariuszy musi ustawicznie czuwać, żeby czysta rodzicielska głupota nie skończyła się tragedią — i dla dziecka, i dla zwierząt? Brak wyobraźni, buta-bo to MOJE dziecko, JA decyduję i dam radę. Wystarczy jeden moment... Od dziś będziemy publikować foty rodziców, którzy za nic mają zarówno życie własnego dziecka, jak i zwierząt w zoo oraz łamią nasz regulamin. Pierwsze-nad barierą u tygrysa syberyjskiego — czytamy w pierwszym poście już ze zdjęciami.

Przedstawiciele ZOO zaznaczyli w innym poście, że od wielu miesięcy apelowali do odwiedzających ogród o zdrowy rozsądek.

1

Poznańskie ZOO: „W kościele nie pojawiamy się w bikini”

— Od dwóch lat apelowaliśmy serdecznie, najgrzeczniej, do serc rodzicielskich o zdrowy rozsądek i troskę o własne dzieci. I w ciągu długiej majówki znowu zastępy wolontariuszy i pracowników borykały się z zapewnieniem bezpieczeństwa, egzekwowaniem zakazów, apelowały o nie sadzanie dzieci na barierkach, nie stawianie poza ogrodzenia. Ile razy usłyszeliśmy przekleństwa, kpiny i mocne słowa : to moje dziecko, moja sprawa! Narażano zdrowie i życie DZIECI, które nie odpowiadają za beztroskę rodziców; dzieci, które my uwielbiamy i chcemy edukować w szacunku do ŻYCIA. Jakąż hipokryzją jest oburzenie i reakcja na mocny post o tym — napisali opiekunowie. — W kościele nie pojawiamy się w bikini, w operze nie zajadamy popcornem, a w zoo nie przekraczamy granic bezpieczeństwa!

ZOO apeluje do rodziców o zdrowy rozsądek, bo bez niego żadne bariery nie będą w stanie ochronić zarówno dzieci, jak i zwierząt.

— Możemy zrobić zasieki, mury, szyby, ale i one nie obronią przed brakiem zdrowego rozsądku — ani dzieci, ani zwierząt. Ten zdrowy rozsądek, odrobina empatii i instynkt opiekuńczy powinny być narzędziem rodzicielskim w pokazywaniu dziecku świata i wzorów dobrych zachowań. Będziemy piętnować łamanie regulaminu i brak kultury zwiedzania zoo. Bo kochamy i chronimy też nasze zwierzęta. Bo dla nich brak ludzkiej odpowiedzialności oznaczać będzie wyrok śmierci. Uszanujcie Dom Zwierząt. I własne Dzieci.

Pod oświadczeniami pojawiło się wiele komentarzy od osób popierających kroki ZOO. Niektórzy przypomnieli też historię goryla Harambe, którego zastrzelono w ZOO w Cincinnati w USA po tym, jak złapał czteroletniego chłopca, który znalazł się na jego wybiegu.

RadioZET.pl/SA

Oceń