Zaćmienie Księżyca 27 lipca: 5 faktów, o których musisz wiedzieć

27.07.2018 14:37

Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 będzie bardzo wyjątkowym zjawiskiem z kilku powodów. Sprawdź, dlaczego nie możesz go przegapić! Oto 5 ważnych faktów o dzisiejszym zaćmieniu Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca lipiec 2018 fot. Instagram

Całkowite zaćmienie Księżyca nastąpi już dziś wieczorem, 27 lipca 2018. Będzie to niezwykłe zjawisko, jakie w życiu widzi się tylko raz. Pogoda nad wieloma rejonami Polski na szczęście zapowiada, że oglądanie zaćmienia będzie udane.

Aby oglądać ten piękny spektakl, nie potrzeba żadnych sprzętów, jednak przez teleskop będzie to z pewnością jeszcze bardziej zachwycające. Warto dodać, że specjalnie na zaćmienie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie udostępnia sprzęt dla odwiedzających.

Kolejne równie długie zaćmienie będzie można obserwować dopiero w 2123 roku.

Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07: o której?

Oto pięć ważnych faktów, które musisz znać przed dzisiejszym zaćmieniem Księżyca.

1. Zaćmienie Księżyca rozpocznie się około godziny 20.30 (zależnie od rejonu Polski może to być nieznacznie wcześniej lub później).

2. Faza całkowita nastąpi około 21.30 i potrwa godzinę i 43 minuty. Potem stopniowo Księżyc zacznie wyłaniać się z cienia.

3. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22.

4. Zaćmienie 27 lipca będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca w ciągu 100 lat.

5. Wyjątkowości zaćmienia dodaje także fakt, że będziemy mieć do czynienia także z tzw. krwawym księżycem. Satelita ziemski stanie się czerwony. Będzie to widoczne już w pełnej fazie zaćmienia i potrwa do około północy. Zjawisko krwawego Księżyca związane jest z faktem wchodzenia satelity w cień naszej planety, przez co pada na niego więcej światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę.

Całkowite zaćmienie Księżyca najlepiej oglądać na żywo, bezpośrednio patrząc w niebo, jeśli jednak z jakichś powodów nie możesz tego zrobić lub przeszkadzają Ci chmury, sprawdź stream online zaćmienia, który dostępny będzie w internecie. Więcej informacji poniżej.

Zobacz też inne wiadomości o zaćmieniu Księżyca 27.07.2018.:

Zaćmienie Księżyca online - gdzie oglądać zaćmienie 27.07. w sieci?

PGE Narodowy zgaśnie na zaćmienie Księżyca 27.07.2018

Na czym polega całkowite zaćmienie Księżyca?

Jak najlepiej oglądać całkowite zaćmienie Księżyca 27 lipca?

RadioZET.pl/SA

Oceń