Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zaha Hadid - kim była bohaterka Google Doodle?

31.05.2017 13:11

Google Doodle 31.05. przypomina postać słynnej architekt - Zahy Hadid. Kim była i jakie są jej najbardziej znane projekty?

Zaha Hadid Google Doodle fot. zahahadidarchitects/Instagram

Zaha Hadid zaliczana jest do grona najbardziej znanych i utalentowanych architektów świata. Urodziła się w Bagdadzie w 1950 roku. W okresie studiów w Bejrucie przeprowadziła się do Londynu, gdzie podjęła studia architektoniczne. Tam tworzyła i mieszkała do śmierci. Odeszła w marcu 2016 roku.

Zanim jej projekty zaczęły przyciągać uwagę, upłynęło wiele lat. Swoją firmę architektoniczną otworzyła w 1979 roku, ale dopiero kilkanaście lat później otrzymywać zaczęła "poważne" propozycje. Budynki jej projektu stoją dziś na całym świecie, jednak tym pierwszym, który był przełomem w jej karierze, jest remiza straży pożarnej w niemieckim Weil am Rhein. To ten projekt przyniósł jej sławę.

640px-Vitra_fire_station,_full_view,_Zaha_Hadid

Zaha Hadid na Google Doodle

31.05. Google postanowiło dziś przypomnieć znaną architektkę. Kiedy otwieramy wyszukiwarkę, widzimy rysunek z sylwetką projektantki oraz jednym z jej najbardziej znanych projektów - centrum kulturalnego Heydar Aliyev Center w Azerbejdżanie.

zaha

Jednak zajmowała się nie tylko projektowaniem budynków. Tworzyła także meble, przedmioty codziennego użytku czy odzież.

Projekt Zahy Hadid w Warszawie

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu wydawało się, że w naszej stolicy wybudowany zostanie budynek projektu Zahy Hadid. Miała to być najwyższa budowla w mieście, przewyższająca o 20 metrów PKiN. Projektantka przygotowała swoją wizję 260-metrowego drapacza chmur. Niestety, projekt ten spotkał się z krytyką - m.in. za to, że nie uwzględniał stylistyki otoczenia (miał stanąć obok hotelu Mariott). Ona jednak odrzucała takie podejście do projektowania. Uważała bowiem, że świat się zmienia, a trzymanie się tego "kontekstu" jest obsesją. Jako przykład dawała Wenecję, która jest spójna stylistycznie, ale po prostu nudna.

Ostatecznie do realizacji projektu Lilium Tower nie doszło. Głównym powodem tego były trudności finansowe inwestora. Ciekawe, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby stanął w niej budynek zaprojektowany przez Hadid.

RadioZET.pl/SA

Oceń