Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Zakazane imiona"? Nie istnieje taka lista!

29.12.2017 09:55
xxx zet

Co pewien czas w sieci pojawiają się listy imion, których nie powinno się nadawać dzieciom. Najczęściej pojawia się tu hasło "zakazanych imion". Tymczasem okazuje się, że jest to bardzo naciągana teoria. Zobacz, dlaczego.

RJP wykaz imion fot. Pixabay

Czy rzeczywiście istnieje coś takiego, jak lista "zakazanych imion"? Jak wiadomo, od 1 marca 2015 obowiązują nowe przepisy dotyczące nadawania imion dzieciom. Zgodnie z zasadami rodzice mogą nadać swojemu dziecko nawet imię obcojęzyczne. Mimo to w mediach co pewien czas znaleźć można "spis zakazanych imion".

W rzeczywistości w zastawieniach tych pojawiają się imiona, których nadawania nie zaleca Rada Języka Polskiego, czyli instytucja opiniodawczo-doradcza, której zadaniem jest dbałość o poprawność języka polskiego. A skoro RJP może opiniować, to nie jest to jednoznaczne z zakazywaniem - tego Rada robić nie może. Imiona, które RJP wskazuje w swoim wykazie, to imiona "niezalecane". A jakie znajdują się na tej liście? Oto one.

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba (jako imię żeńskie), Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Weronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Ostateczną decyzję o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Choć nie istnieje lista "imion zakazanych", to jednak wiadomo, że istnieje kilka reguł określających, jakich imion dziecku nadać nie można. Przepisy z 2015 roku precyzują, że imię nie może być zdrobniałe ani ośmieszające.

RadioZET.pl/premier.gov.pl/SA

Oceń