Zamknij

Zakazane imiona – tak nie można nazywać dzieci w różnych krajach na świecie

Redakcja
26.09.2018 13:29
dziecko
fot. Pixabay

Od pewnego czasu zaobserwować można trend do nadawania dzieciom coraz dziwniejszych imion. Także w Polsce przepisy dają rodzicom coraz większą swobodę w tym zakresie. Na szczęście w tych najgorszych przypadkach sprawę da się cofnąć. Oto imiona, które zostały zakazane przez sądy różnych krajów na świecie.

Większość rodziców wie, jak będzie nazywać się ich dziecko już na długo przed jego przyjściem na świat. O tym, jakie imię wybierają, decydują różne względy: tradycyjne lub nowoczesne podejście czy też często po prostu chęć nadania dziecku jak najbardziej oryginalnego imienia. Ten ostatni powód popycha niekiedy rodziców do nieprzemyślanych decyzji, które skutkują nadawaniem dzieciom imion nie tylko oryginalnych, co już niedorzecznych i ośmieszających. Oto kilka przykładów imion, które zostały zabronione przez sąd.

1. Cyanide, czyli po prostu... Cyjanek

Rodzice z Wielkiej Brytanii nazwali tak swoje dziecko, by upamiętnić związek chemiczny, który zabił Adolfa Hitlera. Przekonani byli, że w ten sposób imię zyskało symboliczny i pozytywny wydźwięk. Sąd na to imię nie wyraził zgody.

2. Facebook

Takie rzeczy tylko w Stanach. Na szczęście sąd w Sonora w Meksyku nakazał zmianę imienia. Było to jedno z aż 61 „niestandardowych” imion, jakie w 2014 roku cofnęli amerykańscy urzędnicy. Na liście były też m.in. Hitler, Virgin, Burger King i Harry Potter.

Zobacz także

3. Talula

Dwóch nowozelandzkich rodziców tymczasowo straciło opiekę nad córką w 2008 roku po tym, jak ich córka skarżyła się, że jej absurdalne imię było źródłem żartów rówieśników. Sędzia przyznał, że imię Talula sprawiło, że otoczenie postrzegało ją niewłaściwie i czyniło z niej obiekt dowcipów i przykrych uwag. Dziewczyna wybrała nowe imię, ale nie zostało ono ujawnione, by chronić jej tożsamość.

4. Nutella

Francuscy rodzice musieli być chyba wielkimi fanami kremu o smaku orzechów, bo właśnie tak nazwali swoją córkę. Sąd orzekł, że takie imię może doprowadzić do prześladowania dziecka, a u niego samego wywoływać może zaburzenia poczucia własnej wartości. Dziewczynkę ostatecznie nazwano Ellą.

5. Ke$ha
Ktoś chyba tak zasłuchał się w muzyce tej piosenkarki, że postanowił nazwać tak swoją córkę. Jeden z kanadyjskich sądów orzekł, że jest to niezgodne z prawem.

6. Queen
Imiona inspirowane monarchią, takie jak Royal, Reign, Prince, Majesty czy Duke są popularne w Ameryce Północnej. W Australii jednak zakazano nadawania imion odnoszących się do jakiegokolwiek oficjalnego stanowiska.

7. Jihad

Chińskie władze doszły do wniosku, że nadawanie imion tego typu (także takich jak Arafat czy Muhammad) to ograniczanie religijnego zapału wśród muzułmańskiej mniejszości religijnej. Zdaniem niektórych to jednak politycznie umotywowana cenzura.

8. William
W wielkiej Brytanii i wielu innych angielskojęzycznych krajach brzmi normalnie. Władze Portugalii doszły jednak do wniosku, że w kanonie imion dopuszczalnych w tym kraju tradycyjne angielskie opcje nie wchodzą w grę. Co ciekawe, Catherine też jest zakazana, ale Caterina jest już w porządku.

No cóż, czasem rzeczywiście warto dobrze przemyśleć imię dla swojego dziecka.

RadioZET.pl/todaysparent.com/SA