Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zamiast uśmiechać się na zdjęciach rób TO. Nowa rada naukowców

17.05.2017 12:29

Przestań się uśmiechać na zdjęciach, jeśli chcesz wyglądać młodziej! Naukowcy zdradzają nowy pomysł na młody wygląd. Co proponują?

Usmiechanie się postarza? fot. ons.pl

Śmianie się ma bardzo wiele zalet. Oprócz tego, że sprawia, że wydajemy się sympatyczniejsi dla otoczenia, wyraża nasze pozytywne emocje, to jeszcze samo w sobie sprawia, że wydzielają nam się endorfiny - przez co jesteśmy jeszcze bardziej radośni. Relaksuje, minimalizuje ból, a nawet dzięki pracy mięśni brzucha, jeśli śmiejemy się intensywnie, pomaga spalać kalorie.

Niestety, choć śmiech ma tak dobroczynny wpływ na cały nasz organizm, to zdecydowanie nie służy zachowywaniu młodego wyglądu twarzy. Badacze z uniwersytetu w Zachodnim Ontario wskazali, że tylko śmiejąc się do zdjęć narażamy naszą twarz na powstawanie zmarszczek wokół oczu. Zdaniem naukowców, osoby, które uśmiechają się do zdjęć wyglądają mniej więcej 3,5 roku starzej, niż w rzeczywistości. Twierdzą, że lepiej - w zamian za uśmiech - zachować neutralną twarz albo udawać zaskoczenie. (Sądząc po fotkach w sieci, wielu internautów ten drugi sposób wzięło sobie do serca, a Victoria Beckham jest po prostu ekspertką w nieśmianiu się).

Melvyn Goodale, który pracował przy tym badaniu, przyznał, że mimo wyników badań ich uczestnicy nadal twierdzili, że uśmiech sprawia, że wyglądamy młodziej. - Nasze badania pokazują, że to przeświadczenie o odmładzającej mocy śmiechu, które jest silnie zakorzenione w naszej kulturze, jest wyobrażeniem kompletnie błędnym - wyjaśnia Goodale.

Pozostaje pytanie, czy aby na pewno warto rezygnować z przyjemności, jaką daje śmiech, tylko po to, by mieć kilka zmarszczek mniej? Naszym zdaniem nie.

RadioZET.pl/theSun/SA

Oceń