Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zasada ośmiu szklanek wody dziennie to mit. Skąd wiedzieć, ile pić?

09.06.2017 14:38

Teorii na temat tego, ile wody powinniśmy pić, jest mnóstwo. Ogólnie przyjęto "regułę" ośmiu szklanek wody, ale wielu ludzi nie pije nawet połowy z tego. To skąd wiadomo, ile trzeba pić? Naukowcy wyjaśniają, jak oszacować potrzeby swojego organizmu.

Ile pić wody w ciągu dnia? fot. sxc.hu

Każdy człowiek jest inny, dlatego zapotrzebowanie na wodę także musi być inne - twierdzi w wypowiedzi dla magazynu Insider dietetyczka Sharon Palmer. "Ciało człowieka wyposażone jest w system "czujników", które w razie zapotrzebowania na wodę dają nam sygnał, że chce się nam pić" - mówi Palmer. Dlatego też większość z nas utrzymuje optymalne nawodnienie organizmu pijąc wtedy, kiedy odczuwa pragnienie. Skąd w takim razie wzięła się reguła ośmiu szklanek wody dziennie (albo dwóch litrów)? Specjaliści z portalu Authority Nutrition są zdania, że nawet sami naukowcy nie są w stanie powiedzieć, kto ją wymyślił. Są jednak pewni, że u wielu ludzi wspomniany naturalny system "czujników" zawodzi.

Pojawia się w takim razie pytanie: ile powinniśmy pić i po czym poznać, jakie jest nasze zapotrzebowanie na wodę? Okazuje się, że dobrym wskaźnikiem nawodnienia organizmu jest... kolor moczu.

"Barwa moczu może wiele powiedzieć. Jeśli idziesz do toalety, a twój mocz jest bardzo ciemny lub ma kolor soku jabłkowego, to jest znak, że pijesz zbyt mało" - informuje Andy Bellatti, specjalista od żywienia. "Jeśli ma barwę bladożółtą, to znak, że pijesz tyle, ile potrzeba. Oczywiście jeśli jest gorąco albo kiedy ćwiczysz, musisz pić więcej" - dodaje.

Specjaliści z amerykańskiej grupy badawczej z Mayo Clinic przekonują, że nie ma uniwersalnej zasady na ilość spożywanej wody, dlatego należy obserwować swoje ciało i reagować na sygnały, jakie wysyła. Jeśli zaschło Ci w ustach, długo nie oddawałeś moczu (lub jeśli ma on ciemną barwę) albo czujesz się osłabiony - to znak, że powinieneś nawodnić organizm.Z kolei kiedy nie byłeś w toalecie już ponad 12 godzin i masz drgawki, to zdecydowanie jesteś już bardzo odwodniony i jak najszybciej musisz się napić.

RadioZET.pl/thisisinsider/SA

Oceń