Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zasada ośmiu szklanek wody dziennie to mit. Skąd wiedzieć, ile pić?

09.06.2017 14:38

Teorii na temat tego, ile wody powinniśmy pić, jest mnóstwo. Ogólnie przyjęto "regułę" ośmiu szklanek wody, ale wielu ludzi nie pije nawet połowy z tego. To skąd wiadomo, ile trzeba pić? Naukowcy wyjaśniają, jak oszacować potrzeby swojego organizmu.

Ile pić wody w ciągu dnia? fot. sxc.hu

Każdy człowiek jest inny, dlatego zapotrzebowanie na wodę także musi być inne - twierdzi w wypowiedzi dla magazynu Insider dietetyczka Sharon Palmer. "Ciało człowieka wyposażone jest w system "czujników", które w razie zapotrzebowania na wodę dają nam sygnał, że chce się nam pić" - mówi Palmer. Dlatego też większość z nas utrzymuje optymalne nawodnienie organizmu pijąc wtedy, kiedy odczuwa pragnienie. Skąd w takim razie wzięła się reguła ośmiu szklanek wody dziennie (albo dwóch litrów)? Specjaliści z portalu Authority Nutrition są zdania, że nawet sami naukowcy nie są w stanie powiedzieć, kto ją wymyślił. Są jednak pewni, że u wielu ludzi wspomniany naturalny system "czujników" zawodzi.

Pojawia się w takim razie pytanie: ile powinniśmy pić i po czym poznać, jakie jest nasze zapotrzebowanie na wodę? Okazuje się, że dobrym wskaźnikiem nawodnienia organizmu jest... kolor moczu.

"Barwa moczu może wiele powiedzieć. Jeśli idziesz do toalety, a twój mocz jest bardzo ciemny lub ma kolor soku jabłkowego, to jest znak, że pijesz zbyt mało" - informuje Andy Bellatti, specjalista od żywienia. "Jeśli ma barwę bladożółtą, to znak, że pijesz tyle, ile potrzeba. Oczywiście jeśli jest gorąco albo kiedy ćwiczysz, musisz pić więcej" - dodaje.

Specjaliści z amerykańskiej grupy badawczej z Mayo Clinic przekonują, że nie ma uniwersalnej zasady na ilość spożywanej wody, dlatego należy obserwować swoje ciało i reagować na sygnały, jakie wysyła. Jeśli zaschło Ci w ustach, długo nie oddawałeś moczu (lub jeśli ma on ciemną barwę) albo czujesz się osłabiony - to znak, że powinieneś nawodnić organizm.Z kolei kiedy nie byłeś w toalecie już ponad 12 godzin i masz drgawki, to zdecydowanie jesteś już bardzo odwodniony i jak najszybciej musisz się napić.

RadioZET.pl/thisisinsider/SA

Oceń