Zaskakujące odkrycie w Polsce: aleksandretta obrożna rozmnaża się na wolności

14.05.2018 11:56

Aleksandretta obrożna to pierwszy gatunek papug, żyjący i rozmnażający się w Polsce. Choć ptaki były obserwowane w naszym kraju już od kilku lat, to jednak po raz pierwszy udało się potwierdzić ich rozmnażanie się.

Papuga w Polsce fot. Pixabay

Egzotyczna papuga może żyć w Polsce na wolności? Fakt gniazdowania aleksandretty obrożnej w naszym kraju obserwowany był już od kilku lat przez mieszkańców Krakowa czy Nysy. Do tej pory nie było jednak pewne czy ptak ten, żyjąc dziko, rozmnaża się. Teraz zostało to potwierdzone.

Na Facebooku Birding Poland, prowadzonej przez fotografów ptaków: Tomasza Tańczuka i Michała Zawadzkiego, pojawiły się zdjęcia, potwierdzające, że papuga aleksandretta obrożna nie tylko świetnie radzi sobie w polskim klimacie, ale też rozmnaża się. Na zdjęciach zobaczyć można papuzią rodzinę w swoim gnieździe: samca, samicę i pisklę.

Zobacz też: Polsce zagraża inwazja papug

- Potwierdzony lęg aleksandretty obrożnej w Polsce! Obecność pary z co najmniej dwoma pisklętami stwierdzono dzisiaj w Nysie. To pierwszy przypadek gniazdowania papugi w naszym kraju. Gatunek ten tworzy stabilne populacje w wielu krajach Europy Zachodniej, a ptaki te pochodzą z osobników zbiegłych z niewoli - napisano w komentarzu do zdjęć.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy, w których mieszkańcy Nysy i nie tylko informują, że obecność papug obserwowali już od dawna. Niektórzy widzą w tym przyrodniczą ciekawostkę, inni obawiają się, że inwazyjna papuga doprowadzi do ograniczenia populacji rodzimych ptaków - tak, jak dzieje się w tych krajach Europy, gdzie ptak żyje dziko już od wielu lat. Najliczniej aleksandretta występuje w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii i Niemczech.

Zgadzają się z tym ekolodzy. Wskazują, że aleksandretta negatywnie wpływa na lokalną faunę i przyczynia się do jej zubożenia. Może też przyczynić się do strat w plonach rolników.

RadioZET.pl/SA

Oceń