Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zdaniem naukowców, drugie dziecko jest mniej inteligentne, niż pierwsze

28.06.2017 08:56

Zgodnie z badaniami naukowców z Sydney, dzieci, które rodzą się jako pierwsze, są bardziej inteligentne, niż te drugie. Badacze wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje  i co się z tym wiąże.

Pierwsze dziecko jest mądrzejsze, niż drugie? fot. ons.pl

Dzieci urodzone jako pierwsze są bardziej inteligentne niż ich rodzeństwo, ponieważ w pierwszych latach życia są bardziej stymulowane umysłowo przez ich rodziców - pokazały badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney, opublikowane na łamach Journal of Human Resources.

Australijscy naukowcy zbadali grupę pięciu tysięcy dzieci i sprawdzili ich postępy od czasu tuż po urodzeniu do osiągnięcia 14 lat. Badanym co dwa lata urządzano testy z zakresu czytania i zasobu słownictwa. Analizie poddano również zachowania rodzicielskie. Stwierdzono, że pierwsze dziecko w danej rodzinie otrzymuje większe wsparcie w przypadku zadań, które wymagają myślenia, co przełożyło się na wyniki testów. Różnice w rezultatach rosły nieznacznie wraz z wiekiem. Wszystkie dzieci otrzymały taki sam poziom wsparcia emocjonalnego, ale rodzice wydawali się mniej angażować w rozwój intelektualny ich młodszych dzieci - np. przez muzykę, naukę czytania itp.

Oprócz tego, badania pokazały, że po przyjściu na świat drugiego dziecka rodzice są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych działań lub szkodliwych zachowań - np. palenia.

Kierująca badaniami Dr Ana Nuevo-Chiquero przyznała, że wyniki te mogą być wykorzystane do wyjaśnienia różnic pomiędzy rodzeństwem, obserwowanych w edukacji i zatrudnieniu w późniejszym okresie życia.

Jednak, jak wykazały powyższe analizy, bycie pierwszym dzieckiem wiąże się też z pewnymi niedogodnościami - np. większym narażeniem na krótkowzroczność, wynikającą prawdopodobnie ze... spędzania zbyt długiego czasu nad nauką.

Nie były to pierwsze badania w tym zakresie. Wcześniejsze, przeprowadzone pod okiem naukowców z Essex, pokazały, że pierworodni osiągają większe sukcesy i są ambitniejsi.

Czy wolno mówić "smacznego" i "na zdrowie"? Quiz o savoir vivre:

savoir vivre fot. sxc.hu

RadioZET.pl/Independent.co.uk/SA

Oceń