Zdaniem naukowców, drugie dziecko jest mniej inteligentne, niż pierwsze

28.06.2017 08:56

Zgodnie z badaniami naukowców z Sydney, dzieci, które rodzą się jako pierwsze, są bardziej inteligentne, niż te drugie. Badacze wyjaśniają, dlaczego tak się dzieje  i co się z tym wiąże.

Pierwsze dziecko jest mądrzejsze, niż drugie? fot. ons.pl

Dzieci urodzone jako pierwsze są bardziej inteligentne niż ich rodzeństwo, ponieważ w pierwszych latach życia są bardziej stymulowane umysłowo przez ich rodziców - pokazały badania naukowców z Uniwersytetu w Sydney, opublikowane na łamach Journal of Human Resources.

Australijscy naukowcy zbadali grupę pięciu tysięcy dzieci i sprawdzili ich postępy od czasu tuż po urodzeniu do osiągnięcia 14 lat. Badanym co dwa lata urządzano testy z zakresu czytania i zasobu słownictwa. Analizie poddano również zachowania rodzicielskie. Stwierdzono, że pierwsze dziecko w danej rodzinie otrzymuje większe wsparcie w przypadku zadań, które wymagają myślenia, co przełożyło się na wyniki testów. Różnice w rezultatach rosły nieznacznie wraz z wiekiem. Wszystkie dzieci otrzymały taki sam poziom wsparcia emocjonalnego, ale rodzice wydawali się mniej angażować w rozwój intelektualny ich młodszych dzieci - np. przez muzykę, naukę czytania itp.

Oprócz tego, badania pokazały, że po przyjściu na świat drugiego dziecka rodzice są bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych działań lub szkodliwych zachowań - np. palenia.

Kierująca badaniami Dr Ana Nuevo-Chiquero przyznała, że wyniki te mogą być wykorzystane do wyjaśnienia różnic pomiędzy rodzeństwem, obserwowanych w edukacji i zatrudnieniu w późniejszym okresie życia.

Jednak, jak wykazały powyższe analizy, bycie pierwszym dzieckiem wiąże się też z pewnymi niedogodnościami - np. większym narażeniem na krótkowzroczność, wynikającą prawdopodobnie ze... spędzania zbyt długiego czasu nad nauką.

Nie były to pierwsze badania w tym zakresie. Wcześniejsze, przeprowadzone pod okiem naukowców z Essex, pokazały, że pierworodni osiągają większe sukcesy i są ambitniejsi.

Czy wolno mówić "smacznego" i "na zdrowie"? Quiz o savoir vivre:

savoir vivre fot. sxc.hu

RadioZET.pl/Independent.co.uk/SA

Oceń