Kto najczęściej dopuszcza się zdrady? Nowe badania

02.03.2018 09:41

Kto zdradza najczęściej? Po kim można spodziewać się skoku w bok? Tematem zdrady zajęli się amerykańscy naukowcy.

Przystojny mężczyzna fot. Pexels

Zdrada. Kto zdradza najczęściej?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie obserwowali przez trzy lata 233 małżeństwa. Z ich analiz wynika, że zdrady najczęściej dopuszczają się ludzie młodzi. Innym czynnikiem motywującym do zdrady jest paradoksalnie satysfakcjonujące życie seksualne — okazuje się bowiem, że radośni, zadowoleni ludzie mają po prostu ochotę na więcej. 

W dalszej części analizy badacze skupili się na atrakcyjności obojga partnerów. Okazało się, że o wiele częściej zdradzają swoich mężów te kobiety, które uznawane są za mniej atrakcyjne. Co ciekawe okazało się, że poziom atrakcyjności mężczyzny nie ma wpływu na jego wierność małżeńską.

Istotną rolę odgrywała historia związków obojga parterów. Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy przed ślubem mieli większą liczbę partnerek, o wiele częściej byli skłonni do zdrady już po zawarciu małżeństwa. Odwrotna korelacja występuje u kobiet — częściej dopuszczały się zdrady te, które przed ślubem nie miały dużego doświadczenia.

Badania opublikowano w „Journal of Personality and Social Psychology”. Przeprowadzono je przy pomocy porównań podłużnych (badanie, które pozwala obserwować wielokrotnie te same osoby na przestrzeni lat).

RadioZET.pl/SI

Oceń