Zdrady mogą wzmacniać związek - twierdzi terapeuta par

31.10.2017 12:50

Niektóre zdrady niszczą związki, inne mogą przyczynić się do wzmocnienia więzi - twierdzi belgijska psychoterapeutka, seksuolog i specjalista od terapii par Esther Perel.

Zdrada może być dobra dla związku fot. Pixabay

Esther Perel dużą sławę zyskała m.in. dzięki swoim mowom, zamieszczanym w serwisie Ted.com. Poruszała w nich tematykę związków i relacji par, zdrady czy innych problemów, z którymi borykają się partnerzy. Jej przemówienia zyskały ogromne zainteresowanie widzów na całym świecie.

Perel jest zdania, że nawet ludzie szczęśliwi w związku zdradzają, i dowodzi, że wiele par dałoby radę uporać się ze zdradą, gdyby nie społeczna stygmatyzacja zdradzających. Ponadto, panuje powszechna opinia, że nie powinno się powtórnie wchodzić w związek z kimś, kto zdradził. Tymczasem zdrada - zdaniem belgijskiej psycholog - wcale nie musi oznaczać końca. Wręcz przeciwnie - na długą metę może nawet scalić relację. Choć Perel nie broni zdrady, to jednak przyznaje, że rozstanie wcale nie musi być jedynym wyjściem.

"Myślę, że ludzie powinni mieć możliwość decydowania o sobie, o swoich wyborach i o konsekwencjach tych wyborów. Nie chodzi o to, by jedynie popychać do rozwodu, mówiąc, że jest to lepsze wyjście, kiedy ono niszczy wszelkie więzy rodzinne" - mówi Perel.

Tak naprawdę zdrada może przyczynić się do naprawy związku, bo najczęściej zmusza partnerów do stawienia czoła problemom. "Czasami relacja, która się wyłania, jest silniejsza, bardziej uczciwa i głębsza niż ta, która istniała wcześniej, ponieważ ludzie wreszcie zrobili krok w przód" - twierdzi terapeutka.

Gdyby więcej par decydowało się na podjęcie próby naprawienia błędów sprzed zdrady, prawdopodobnie więcej z nich wyszłoby z tego obronną ręką.

RadioZET.pl/Independent.co.uk/SA

Oceń