Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zielone Świątki 2017: co to za święto i czy jest wolne od pracy?

02.06.2017 16:08

Już 4 czerwca wypadają Zielone Świątki 2017. Co to za święto, jak je obchodzimy i czy tego dnia jest wolne od pracy?

Zielone Świątki wolne od pracy fot. sxc.hu

Zielone Świątki to święto, zwane inaczej Zesłaniem Ducha Świętego, przypadające w maju lub czerwcu. Data zależna jest od tego, kiedy przypada Wielkanoc. W 2017 obchodzimy je w niedzielę - 4.06. Zwyczaj ten, zdaniem wielu badaczy, korzeniami sięga obrzędów pogańskich, gdzie odwoływał się do rytmu przyrody. Te przedchrześcijańskie praktyki zapewnić miały obfite plony i dobre przychylność natury w okresie wegetacji roślin. Wśród wielu praktykowanych obyczajów było m.in. przyozdabianie domostw zielonymi gałązkami, tatarakiem czy kwiatami, co miało zapewnić urodzaj.

Jak dziś obchodzimy Zielone Świątki?

Jeszcze w minionym stuleciu obchody Zielonych Świątków trwały aż trzy dni. Odbywały się huczne zabawy, palono ogniska, były tańce i muzyka. Dziś święto to, choć jest jednym z ważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej, poza świątyniami obchodzone jest raczej symbolicznie. Wśród zwyczajów, które są praktykowane, głównie na wsiach i mniejszych miejscowościach, pozostało m.in. dekorowanie domów, gospodarstw czy okolicznych kościołów brzozowymi gałązkami.

Zielone Świątki a wolne od pracy

Zesłanie Ducha Świętego jest zarówno świętem religijnym, jak i państwowym. Zgodnie z przepisami, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że tego dnia - 4 czerwca - m.in. nie zrobimy zakupów w żadnym z centrów handlowych, ani w marketach i punktach dużych sieci handlowych. Sklepy, takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Real, Tesco czy Carrefour, będą tego dnia zamknięte. W razie konieczności pamiętajmy, że zakupy zrobimy w mniejszych sklepach - takich, w których za ladą staną ich właściciele. Co ciekawe, czynne będą także restauracje McDonalds.

Tradycyjnie placówki usługowe, rozrywkowe czy sportowe oraz dyżurujące apteki będą czynne. Więcej informacji o tym, które sklepy będą otwarte w Zielone Świątki, znajdziecie na RadioZET.pl.

Sklepy czynne w Zielone Świątki 4.06.

RadioZET.pl/SA

Oceń
Tagi