Zamknij

Zmiana czasu: dlaczego przestawiamy zegarki? 10 faktów, których nie znasz

Redakcja
20.03.2018 14:25
zmiana czasu 2018
fot. Pixabay

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2018 nastąpi dokładnie w niedzielę 25 marca. Punktualnie o godzinie 2.00 rano przestawimy zegarki o godzinę do przodu — czyli z godziny 2.00 na 3.00. Oznacza to, że będziemy spać krócej. Co jeszcze wynika ze zmian czasu i dlaczego je wprowadzono? Oto 10 faktów na temat czasu letniego i zimowego.

Zmiana czasu z zimowego na letni praktykowana jest od 1916 roku. Choć czas letni wprowadziło wtedy tylko jedno państwo — Niemcy — to jednak zmiana ta otworzyła furtkę do tych samych działań w innych krajach. W tamtym okresie przestawianie czasu znajdowało już coraz więcej zwolenników. Pierwsza, nieudana próba wprowadzenia zmian czasu podjęta została jeszcze w 1907 roku w Wielkiej Brytanii. Od tamtej jednak pory tematem tym zajmowało się coraz więcej znawców i autorytetów w różnych krajach, co zaowocowało pozytywnym podejściem społeczności międzynarodowej. W 1917 roku zaaprobowały ją Wielka Brytania i Rosja, a Stany zjednoczone rok później

W Polsce zmiana czasu po raz pierwszy wprowadzona została w czasie okupacji hitlerowskiej, jednak były lata, kiedy nie była kontynuowana. Praktykowana jest nieprzerwanie od 1977 roku, choć data zmiany czasu nie zawsze była taka sama. Wcześniej po prostu ogłaszana była w Monitorze Polskim. W obecnym kształcie czas letni w Polsce wprowadzany jest od 1995 roku.

Dlaczego zmieniamy czas?

Powodem, dla którego zaczęto rozważać wprowadzenie czasu letniego, były oszczędności energii elektrycznej i paliw służących do jej produkcji. Taki punkt widzenia wydaje się jasny, kiedy weźmiemy pod uwagę okoliczności pojawienia się tego pomysłu. Przesunięcie zegara o godzinę do przodu w okresie letnim — a więc kiedy dzień jest dłuższy — było szansą na zaoszczędzeniu na oświetleniu w wielkich halach produkcyjnych czy zakładach, w których wyrabiano ośmiogodzinny dzień pracy.

Obecnie jednak, kiedy system pracy całkowicie uległ zmianie — pracujemy o różnych porach, także w nocy — zmiany czasu przestają być zasadne. Do tego zmieniło się także podejście do pozyskiwania energii (naturalne źródła). Trudno jest dziś znaleźć mocne argumenty przemawiające za obowiązywaniem zmian czasu.

Z kolei argumentów na „nie” jest wiele. Na pierwszy plan wysuwa się fakt, że „oszczędności” są — o ile są w ogóle, bo brak na ten temat wiarygodnych danych — nikłe. Po drugie, powszechnie znane są negatywne skutki tych zmian na organizm człowieka. Obniżona koncentracja, senność i rozdrażnienie związane z przechodzeniem z czasu zimowego na letni — to tylko część złych wpływów. A przecież jest jeszcze opóźnienie środków komunikacji (przy zmianie na czas zimowy środki komunikacji stoją godzinę).

Jak widać, minusów wiele, plusów niemal brak. Mimo to zmiana czasu obowiązuje.

Zmiana czasu: 10 faktów, których nie znasz

1. Po raz pierwszy o zmianie czasu mówił już Benjamin Franklin. Przekonywał on, by ludzie chodzili spać i wstawali wcześniej, jednak nie podał na tyle przekonujących argumentów, by zostać potraktowanym poważnie. Jego artykuł został potraktowany jak żart.

2. Brytyjczyk William Willett proponował wprowadzenie zmiany czasu w Anglii o 80 minut.

3. Dopiero od 1995 roku zmiany czasu w Polsce mają stałą datę: na czas letni w czwartą niedzielę marca, a zimowy w ostatnią niedzielę października (w 2018 roku będzie to 28.10.)

4. W Czechosłowacji zimą na przełomie lat 1946/1947 zastosowano nietypową zmianę czasu: od 1 grudnia 1946 do 23 lutego 1947 czas był przesunięty o 1 godzinę do tyłu w stosunku do czasu strefowego (więc w odwrotnym kierunku niż czas letni).

5.  W 1964 zmiana czasu na letni w Polsce nastąpiła dopiero... 31 maja.

6.  Czas letni jest czasem przejściowym. Tym właściwym jest czas strefowy obowiązujący w zimie.

7.  Najpóźniej czas letni obowiązywał w Polsce w 1945 roku. Zniesiono go dopiero 1 listopada.

8. Nie tylko daty zmian czasu były różne, ale i godziny. Np. czas przesunięty w nocy z 26 maja na 27 maja zmieniany był z godziny 1:00 na godzinę 2:00.

9. Czas letni w Polsce to UTC+2, czyli CEST. Czas podstawowy w Polsce to UTC+1, czyli CET.

10. Islandia jest jedynym europejskim krajem, który nie stosuje zmian czasu.

Niedawno pojawił się pomysł, aby

zlikwidować zmiany czasu w Polsce

. Ostatecznie idea ta nie przeszła, gdyż była niezgodny z unijną dyrektywą 2000/84/WE, która określa zasady, na jakich wprowadza się czas letni. Przypomnijmy więc, że na razie zmiana czasu obowiązuje. Już 25 marca o 2.00 nad ranem przestawimy zegarek na godzinę 3.00. Pamiętajcie o tym!

RadioZET.pl/Wikipedia/http://zmianaczasu.info//SA
Jak dopasować zegarek do stylizacji?