Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

5 znaków, że powinieneś zmienić pracę

07.03.2018 14:24

Czujesz, że powinieneś rozejrzeć się za nową pracą, ale nie jesteś przekonany, że to najlepszy moment? Oto 5 znaków, które mogą pomóc ci w podjęciu decyzji.

5 znaków, że powinieneś zmienić pracę fot. Pexels

5 znaków, że powinieneś zmienić pracę

1. Codziennie jesteś niezadowolony w pracy

To nie jest specjalnie odkrywcze, ale za to prawdziwe — najbardziej oczywistym sygnałem, że potrzebujesz zmiany, jest to, jak czujesz się codziennie w pracy, wykonując służbowe obowiązki. Jeśli przez większość dnia czujesz, że jesteś nieszczęśliwy, że to jednak nie to, a do tego jesteś niesprawiedliwie lub źle traktowany — odpowiedź jest dosyć oczywista: musisz coś zmienić, choć nie zawsze musi to być miejsce pracy, może też np. stanowisko. Jeśli zastanawiasz się, jak to możliwe, że w ogóle się tutaj znalazłeś i ciągle fantazjujesz o robieniu czegoś innego, warto pomyśleć o przewartościowaniu swojego dotychczasowego życia i podjęciu ryzyka. Pamiętaj — nie musisz być nieszczęśliwy ani mieć niskie poczucie własnej wartości, pracując zarobkowo.

2. Środowisko, w którym pracujesz, jest toksyczne

Większość z nas wciąż pracuje 8 godzin dziennie — i to w biurze. A praca to nie tylko obowiązki, lecz także środowisko, na które składają się m.in.: twój przełożony, koledzy, podwładni. Staraj się więc wyodrębnić z toksycznego środowiska, a jeżeli okaże się to niemożliwe, warto poszukać innych warunków pracy — czasami wystarczy zwykła rozmowa, która uświadomi to, czego np. szef może nie wiedzieć. Spojrzenie holistyczne na swoją pracę i zrozumienie wszystkich jej wymiarów umożliwi ci też zrozumienie, czy taka struktura odpowiada twojemu usposobieniu i preferencjom.

3. Robisz to, czego nie lubisz, choć jesteś w tym dobry

Smutne, ale prawdziwe — bywa, że jesteśmy zatrudniani na stanowisku, do którego teoretycznie idealnie pasujemy, ale tak naprawdę czujemy, że chcemy (i możemy!) robić coś zupełnie innego. Innymi słowy: możesz być świetny w uzupełnianiu arkuszy kalkulacyjnych, ale w rzeczywistości po prostu tego nie lubisz. Możesz błyskawicznie pisać krótkie newsy, ale tak naprawdę czuć, że twoim przeznaczeniem jest napisanie porządnego reportażu. Możesz robić najlepsze na świecie makarony, ale skrycie marzyć o pieczeniu ciastek. Możliwości jest mnóstwo, a życie jest tylko jedno — warto to przemyśleć.

4. Czujesz, że jesteś stworzony do lepszych rzeczy

Brzmi jak slogan z kiepskiego filmu, ale taka jest prawda — historia pokazuje, że na rynku pracy nie brakuje osób, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, że chcą (i mogą) robić bardziej prestiżowe, bardziej wartościowe rzeczy, ale jednocześnie boją się postawić pierwszy krok. Jeśli czujesz, że jesteś stworzony do bardziej ekscytujących rzeczy, to jesteś. Nie wstydź się tego ani nie ukrywaj.

5. To, co robi twoja firma, nie ma dla ciebie większego znaczenia

Pomyśl o wynikach, o które walczy twoja firma. Czy mają one dla ciebie jakieś znaczenie? Czy mają jakieś znaczenie dla świata? Czy chcesz wnosić do tego swoją cegiełkę? Czy wyniki, które osiąga twoja firma, cieszą cię? Czy wierzysz, że niesie to ze sobą dobro, pozytywną energię? Czy to cię mobilizuje do dalszej pracy?

Nie możesz odnieść sukcesu, jeśli robisz coś, co nie ma dla ciebie najmniejszego znaczenia albo co gorsze — w jakiś sposób przyczynia się do tego, że świat staje się gorszy.

RadioZET.pl/SI

Oceń