Zorza polarna w Polsce we wrześniu: kiedy i gdzie ją zobaczymy?

08.09.2017 10:43

Zorza polarna w Polsce to zjawisko niezwykle rzadkie, ale właśnie otwiera się przed nami możliwość oglądania tych kolorowych rozbłysków. O której szukać na niebie zorzy i w jakich częściach kraju będzie najlepiej widoczna?

Zorza polarna nad Polską 2017 gdzie obserwować fot. Pixabay

"W nocy na dużych szerokościach geograficznych zorze obserwowane były na całym niebie pomimo silnego blasku Księżyca w pełni. Rozpoczęła się silna burza magnetyczna. Reakcja atmosfery na uderzenie może trwać kilkanaście-kilkadziesiąt godzin. Na szczęście w drodze do Ziemi jest materia z kolejnych rozbłysków klasy M. Można więc się spodziewać podwyższonej szansy na zorze przez cały weekend z naciskiem na najbliższą noc" - czytamy na fanpage'u "Z głową w gwiazdach", gdzie pojawiają się zorzowe alerty.

Zorza polarna w Polsce 2017: kiedy będzie?

Rozbłyski zorzy polarnej nad Polską podobno widoczne były już w nocy z 6 na 7 września i trwać mogą nawet przez cały nadchodzący weekend, jednak zgodnie z zapowiedziami specjalistów, to dziś - w piątek 8 września - nastąpi spektakularna kulminacja zjawiska. Wszystko za sprawą rozbłysku klasy X9.3 na Słońcu, do którego doszło 6 września, który wyrzucił chmurę wysokoenergetycznych cząstek. Cząstki te uderzyły w Ziemię czego rezultatem były intensywna feeria barw.

Zorza polarna 2017 - gdzie i jak obserwować?

To, czy zorzę będzie można zobaczyć, zależy przede wszystkim od pogody i zachmurzenia. Przy dobrych warunkach pogodowych może być dostrzegalna niemal z każdego miejsca w kraju. Aby ją zobaczyć należy obserwować północny horyzont. Dla lepszej widoczności warto udać się w miejsce oddalone od sztucznych źródeł światła. Pamiętajmy też, że nawet przy bardzo silnej burzy geomagnetycznej zorza nad Polską nie jest tak intensywna, jak ta obserwowana na północy globu.

RadioZET.pl/SA

Oceń