Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie tylko zdrowie fizyczne, czyli 10 kreatywnych zabaw dla psa

12.07.2019 13:24

Większość ludzi myśląc o zabawie z psem, ma na myśli aktywność fizyczną, owszem - wiemy, że psy potrzebują aktywności, ale poza utrzymywaniem ciała w dobrej kondycji  fizycznej psy potrzebują również rozwoju umysłowego, pozwala ona rozładować napięcia psychiczne i spożytkować część energii. Psy, podobnie jak ludzie potrzebują różnych bodźców, by rozwijać się prawidłowo.

Nie tylko zdrowie fizyczne, czyli 10 kreatywnych zabaw dla psa fot. Shutterstock

Szukasz zajęcia, które zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu zabawy umysłowe!

Zabawy umysłowe to idealny pomysł dla Twojego pupila, nie tylko zabijają nudę, ale również w pozytywny sposób wpływają na kondycję psychiczną oraz inteligencje Twojego zwierzaka. Są super alternatywą również dla psów, które z jakichś powodów nie mogą uczestniczyć w zabawach fizycznych (np. chorób stawów, czy kręgosłupa).

1. Zabawy umysłowe dla psa – zabawa z przekąskami

Nie ukrywajmy  - przekąski to najlepszy motywator, ale również idealny sposób na zabawę. W sklepach zoologicznych znajdziemy mnóstwo zabawek ze smakołykami w środku, które pobudzą naszego czworonożnego przyjaciela. Takie zabawki możemy równie dobrze wykonać samemu, wystarczy, że umieścimy przekąskę np. w pudełeczkach, które rozmieścimy w niedalekich odległościach. W ten sposób pies z łatwością je znajdzie oraz poćwiczy zdolności tropienia raz swój węch.

2. Zabawy umysłowe dla psa – rozróżnianie przedmiotów

Do tego typu ćwiczeń należy zgromadzić zabawki o tym samym kształcie, jednak w innych kolorach, lub na odwrót, następnie prosimy pupila, żeby wskazał ten właściwy.  Musimy skojarzyć określone hasło z jednym przedmiotem. Kolejny etap to nagroda – jeśli pies potrafi wskazywać przedmiot i kojarzyć go z określonym hasłem wzmacniamy zabawę nagrodami.  Oczywiście, na pewnym etapie, możemy rozbudować naszą zabawę i dodawać kolejne obiekty. 

3.  Zabawy umysłowe dla psa – sprzątanie

Chcielibyśmy, aby nasz pupil pomagał w sprzątaniu, prawda?
Jednak przed tym ćwiczeniem, ważne jest, aby nasz pupil znał komendę „przynieść” oraz nazwy swoich zabawek, czyli poprzedni punkt. Rozrzuć w pokoju zabawki psa, a Ty wygodnie usiądź na kanapie, koniecznie mając ze sobą koszyk, do którego będziecie zbierać zabawki. Poproś psiaka o przynoszenie kolejno wybranych przez Ciebie zabawek i umieszczaniu je w koszu.
Tak jak w przypadku rozróżniania przedmiotów możecie później rozbudowywać to ćwiczenie, ucząc go np. przynoszenia smyczy lub innych rzeczy, które bezpiecznie mieszczą się w pysku naszego psa.

infografika 14

4. Zabawy umysłowe dla psa – nauka nowych komend

Nie ma nic bardziej edukacyjnego niż nauka nowych komend, pies przy tym zadaniu musi mocno wysilić swoje szare komórki, co wiąże się z utratą energii. Ostatnimi czasy dużo osób decyduję się na szkolenia, zarówno we własnym zakresie, jak i korzystając z usług trenerów. To idealny sposób by zacieśnić więzi miedzy Tobą, a Twoim czworonożnym przyjacielem.

5.  Zabawy umysłowe dla psa – trzy kubki

Jest to jedna z najpopularniejszych zabaw umysłowych. Potrzeba nam trzech identycznych kubków, pod jednym z nich schowaj smakołyk. Pies musi patrzeć zarówno na to, pod którym go chowasz i jak przesuwasz kubki w rzędzie. Pozwól psu zgadnąć, jeśli pupil odgadnie w którym kubku jest nagroda, pozwól mu ją sobie wziąć. Na początek warto zacząć od powolnego przesuwania i pokazywania, gdzie jest nagroda, z czasem można utrudniać zabawę poprzez szybsze tempo przesuwania kubków.

6.  Zabawy umysłowe dla psa – w której ręce?

Jest to prostsza odmiana „trzech kubków”, która nie wymaga nawet wstawania z fotela! Potrzebujesz jedynie ulubionej zabawki Twojego pupila  lub mały smakołyczek, który schowasz w dłoni. Wyciągnij obie ręce i pozwól psu wybrać. Kiedy pies zainteresuję się którąś z Twoich dłoni, otwórz rękę i pozwól mu wziąć jej zawartość.

7.  Zabawy umysłowe dla psa – złap mnie!

Schowaj się za drzwiami a w ręku trzymaj patyk na końcu którego przywiązana jest sznurek z zabawką. Poruszaj zabawką, aby zainteresować swojego pupila, gdy pies będzie chciał ją już ugryźć, szybko zabierz mu ją, ciągnąc za patyk. Możesz powtarzać tę zabawę, tyle razy ile zechcesz.

8.  Może nie zabawa, ale muzyka

Chociaż na ten temat panują odmienne zdania, to nauka udowodniła, że muzyka wpływa podobnie na psy jak na ludzi. Jest to dobra alternatywa dla psów, które często spędzają czas samotnie w domach. Puść swojemu towarzyszowi muzykę relaksującą, która pozwoli zachować mu spokój i sprawi, że nie będzie czuć się samotny.

9. Zabawy umysłowe dla psa – poszukiwacze skarbów

W tę grę można bawić się praktycznie wszędzie, lecz Ty zacznij od mniejszych powierzchni, z czasem podnosząc stopień trudności i poszerzając horyzonty. Zamknij psa na dowolnie wybranej przez siebie przestrzeni (na początku może być to pokój), wcześniej umieszczając w różnych miejscach kilka smakołyków. Gdy pies zlokalizuję swój skarb, wtedy Ty powiedź komendę „szukaj”, dzięki temu zapamięta ją i będzie kojarzył z poszukiwaniami.

10. Ostatnia prosta – masaż

Co prawda, to nie gra ani zabawa, ale musisz pamiętać, że masaż czaski stymuluje u naszych psów mózg. Po tak wielu ćwiczeniach będzie to przyjemna i zasłużona nagroda!

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
* Zapoznaj się z ulotką:

Oceń