Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co to jest giardioza i jak się ją leczy?

15.05.2019 14:01

Twój pies jest ostatnio apatyczny, ma bóle brzucha i biegunkę? To może być giardioza – choroba pasożytnicza, która może być groźna dla zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela. Sprawdź, jak ją rozpoznać i leczyć.

Co to jest giardioza i jak się ją leczy? fot. Shutterstock

Czasem dolegliwości ze strony układu pokarmowego psa mogą zwiastować poważne kłopoty, np. w postaci chorób wywołanych przez pasożyty, takie jak te z rodzaju Giardia. Czym dokładnie jest giardioza, jakie daje objawy i dlaczego nie wolno jej lekceważyć?

Co to jest giardioza?

Giardioza (zwana też lambliozą) to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki Giardia lamblia (inaczej: Giardia duodenalis, Giardia intestinalis). Pierwotniak ten żyje w postaci trofozoidu w jelicie cienkim czworonoga, gdzie przyczepia się do komórek nabłonkowych tkanki jelitowej i rozmnaża bezpłciowo przez podział komórek. Trofozoit przeobraża się w cysty, czyli specjalną formę odporną na nawet bardzo nieprzyjazne warunki środowiskowe. Obie postaci Giardia lamblia są wydalane z organizmu zwierzęcia wraz z kałem. Cysty poza organizmem żywiciela mogą przetrwać nawet do kilku miesięcy. Warto o tym pamiętać, bo Giardia lamblia mogą zagrażać także innym zwierzętom domowym, np. kotom, a także ludziom.

Jak pies może się zarazić giardiozą?

Aby pies zachorował na giardiozę, do jego organizmu muszą dostać się pierwotniaki Giardia lamblia. Może się to stać na kilka sposobów, np.

 • przez wypicie wody lub zjedzenie pokarmu, na którym znajdują się pasożyty,
 • przez kontakt z odchodami innych zwierząt, które są nosicielami Giardia lamblia,
 • przez kontakt ze skażoną glebą,
 • przez wylizywanie futra (swojego lub innego zwierzęcia) w miejscach, w których znajdowały się cysty tego pierwotniaka.

Jakie objawy daje giardioza?

Jak rozpoznać giardiozę u swojego pupila? Najczęstszymi objawami tej choroby są:

 • biegunka,
 • brak apetytu
 • krew w kale,
 • wzdęcia,
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • spadek wagi,
 • odwodnienie,
 • gorączka.

Należy także pamiętać o tym, że wiele psów może być nosicielami tego pasożyta i choć same nie mają żadnych objawów, to przenoszą inwazyjne formy pierwotniaka.

Jak leczyć giardiozę?

Jeśli o swojego pupila zauważyłeś którykolwiek z powyższych symptomów, nie zwlekaj i natychmiast umów się z nim na wizytę do weterynarza. Choroby nie wolno lekceważyć, bo nieleczona może spowodować prawdziwe spustoszenie w organizmie zwierzęcia, a nawet doprowadzić do śmierci czworonoga. W przypadku podejrzenia giardiozy weterynarz prawdopodobnie zleci badanie krwi (w celu wykrycia przeciwciał przeciwko pierwotniakowi Giardia lamblia) lub kału psa (by wykryć białko pierwotniaka Giardia lamblia, jego cysty lub trofozoity). Jeśli diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Najczęstszym lekiem podawanym w tej chorobie są preparaty zawierające trzy substancje czynne: febantel, pyrantel, prazikwantel takie jak np. smakowe tabletki Drontal. Leczenie kontynuuje się przez trzy kolejne dni pod nadzorem lekarza. Koniecznie pamiętaj, że W przypadku zwalczania Giardia lamblia należy dokładnie wyczyścić i zdezynfekować pomieszczenia, w których przebywają psy, lub przenieść zwierzęta na czas kuracji do innego miejsca. Pamiętaj też, że ten pasożyt może powodować inwazje u ludzi, dlatego jeśli wykryto go u Twojego pupila, Ty i Twoja rodzina koniecznie powinniście skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie zostaliście zarażeni.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Drontal
*Zapoznaj się z ulotką:

Oceń