Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Najczęstsze choroby na jakie zapadają psy

15.05.2019 14:20

Choroba może zaatakować naszego pupila nagle – niektóre z nich są niegroźne, ale istnieją też te, które mogą wyrządzić wiele szkód naszemu czworonożnemu przyjacielowi.

Zazwyczaj właściciele psów potrafią bez szczególnych objawów zauważyć, że z ich pupilem jest coś nie w porządku. Wczesna interwencja może nierzadko uratować psie życie. Jeśli jesteś posiadaczem psa, żadna widoczna zmiana w sposobach jego codziennego funkcjonowania, czyli przede wszystkim zmniejszony apetyt oraz ruchliwość psa, nie powinna być przez Ciebie zbagatelizowana, gdyż być może jest sygnałem ostrzegawczym. Każdy świadomy i odpowiedzialny opiekun psa bez wątpienia chciałby, aby jego zwierzę przez całą długość swego życia pozostawało w jak najlepszej kondycji, zdrowiu i najlepiej, żeby nigdy poważnie nie chorowało.

Jakie są choroby psów?

1. Choroby odkleszczowe

Najczęściej nasi czworonożni przyjaciele mogą zarazić się babeszjozą, nieco rzadziej – boleriozą lub anaplazmozą. W ostatnim czasie lista chorób odkleszczowych wydłużyła się, ze względu na ciągłe podróże zwierząt, a co za tym idzie – i kleszczy.Zwykle pierwszymi objawami babeszjozy jest osowienie psiaka, osłabienie, gorączka, niechęć do jedzenia. Jeżeli martwi nas nagła kulawizna naszego pupila, a jego stawy są bolesne i nabrzmiałe, możemy mieć do czynienia z boreliozą. Ponieważ choroby odkleszczowe są poważnym zagrożeniem, czasem tragicznym w skutkach, bardzo ważna jest właściwa ochrona psa przed kleszczami. <- tutaj podlinkujemy artykuł dokładnie o tym.

2. Biegunka

Biegunka nie zawsze oznacza chorobę, ale jeżeli utrzymuje się przez kilka dni, lepiej nie ryzykować, tylko zbadać psiaka. Długotrwałe odwodnienie jest niebezpiecznie dla każdego żywego organizmu. Podczas biegunki pies traci wodę i cenne elektrolity. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów, bogatych w niezbędne składniki i sole mineralnie, by nie doszło do kompletnego odwodnienia.  Biegunce często towarzyszą inne objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci bólu brzucha, słyszalnego zwiększenia perystaltyki jelit, przelewania się płynów czy tzw. „burczenia w brzuchu”. Pojawiają się też inne objawy takie jak: apatia, brak ruchu, anoreksja, odwodnienie, gorączka. Najczęstszą przyczyną biegunki u psa są błędy dietetyczne, polegające na zbyt szybkiej zmianie karmy, podawaniu produktów, na które pies ma nietolerancję czy alergię, czy zjedzenie przez czworonoga pokarmów nieświeżych, przyprawionych nieodpowiednio do ich potrzeb. Leczenie zwykłej biegunki polega na wprowadzeniu dwudziestoczterogodzinnej ścisłej głodówki i pozostawieniu psa w miejscu spokojnym i ciepłym. Następnie podać trzeba trochę dobrze rozgotowanego ryżu na lekkim rosole kurzym i ewentualnie glukozę. Jeśli biegunka się przedłuża i w dodatku pies wymiotuje, konieczna jest pomoc weterynarza.

3. Kaszel

Kaszel u psa może być objawem np. niewydolności krążenia. Jest to tzw. kaszel sercowy – suchy, upor­czywy, nasilający się nocą i nad ranem. Kaszlą też zwierzaki cierpiące na nowotwory płuc. Kaszel może być spowodowany różnymi czynnikami zakaźnymi (wirusami, bakteriami, pasożytami) i niezakaźnymi. Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych (tzw. kaszel kenelowy) jest częstą przypadłością naszych czworonożnych pupili.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Drontal
*Zapoznaj się z ulotką:

Oceń