Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gdzie i jak biegać z psem? Przygląd praktycznych porad jak uprawić sport z psem

16.05.2019 13:04

Coraz większa ilość osób uprawia aktywnie sport, a wśród nich są również właściciele psów, którzy chętnie połączyliby swój trening z miłym spędzeniem czasu w towarzystwie swojego pupila. Co zatem jest ważne w bieganiu z psem? Jakie miejsce wybrać oraz w jaki sposób przeprowadzić trening?

Gdzie i jak biegać z psem? Przygląd praktycznych porad jak uprawić sport z psem fot. Shutterstock

Najlepsze miejsce do biegania

Aby trening zarówno dla nas jak i dla naszego psa stał się przyjemnością, warto do biegania wybrać miejsce na łonie natury. Może to być na przykład las lub wiejska dróżka, która jest rzadko uczęszczana przez pieszych. Ważne, by nie narażać psa na niepotrzebne bodźce, które mogą go rozpraszać, takie jak obcy ludzie, pojazdy, lub inne zwierzęta. Powinniśmy również zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu. Zbyt wyboista lub stroma ścieżka może być ogromnym obciążeniem dla stawu skokowego naszego psa i doprowadzić do jego kontuzji. Po każdym treningu należy również dokładnie obejrzeć skórę psa, by sprawdzić czy nie ma na niej żadnego kleszcza.

Jak biegać?

Sposób, w jaki będziemy biegać z psem powinien być dostosowany do jego wieku, rasy, stanu zdrowia i upodobań. Gdy jesteśmy właścicielami starszego lub schorowanego psa nie powinniśmy wystawiać go na zagrożenie jakim jest zbyt długie i intensywne bieganie. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre rasy uwielbiają sporty, a niektóre wręcz przeciwnie. Należy zapoznać się z charakterystyką wrodzonych predyspozycji sportowych naszego czworonoga, aby uniknąć niepotrzebnej frustracji, gdy zwierzę nie będzie chciało podjąć biegu. Pamiętajmy o tym, aby nie tylko kontrolować intensywność treningu, ale także jego częstotliwość, by psi organizm miał czas na regenerację. Starajmy się również na bieżąco kontrolować temperaturę powietrza oraz dbać o świeżą wodę i pożywne jedzenie dla naszego pupila.

Aktywnie z psem - imprezy, na które warto się wybrać

Z roku na rok przybywa imprez skierowanych do osób, które uwielbiają aktywnie spędzać czas ze swoim czworonożnym przyjacielem. Jedną z ciekawszych propozycji jest event o nazwie Latające Psy. To seria wydarzeń podczas których odbywają się zawody w "dogfrisbee" - dyscyplinie, w której głównym atrybutem jest frisbee - plastikowy dysk rzucany psu przez jego właściciela. Zawody, to nie tylko pokaz niezwykłych umiejętności czworonogów, ale również wspaniała zabawa zarówno dla właściciela, jak i dla jego pupila. Kolejną imprezą wartą uwagi jest Puchar Polski w Dogtrekkingu. To zawody w sporcie polegającym na wędrówce właściciela wraz z jego psem przypiętym do opiekuna za pomocą pasa biodrowego oraz linki amortyzowanej. Biorąc udział w tym evencie możemy być świadkami zarówno ciekawej sportowej rywalizacji jak i więzi człowieka z jego najwierniejszych czworonożnym przyjacielem.

Psie-imprezy

Jest wiele powodów dla których warto zacząć trening z naszym czworonogiem. Oprócz poprawy kondycji i zdrowia właściciela oraz jego pupila, możemy pogłębić wzajemną więź oraz zyskać najwierniejszego kompana w uprawianiu sportu, na którego zawsze będziemy mogli liczyć.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką:

Oceń