Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pies ze schroniska, co powinieneś wiedzieć przed adopcją

17.05.2019 14:19

Wielu z nas zastanawia się nad przygarnięciem psa. Adopcja psa ze schroniska to jedna z najlepszych rzeczy, jakie może zrobić w życiu człowiek dla pupila.

Pies ze schroniska, co powinieneś wiedzieć przed adopcją fot. Shutterstock

Przed podjęciem tak ważnej decyzji najpierw należy rozważyć wszystkie za i przeciw ponieważ nie należy się kierować wyłącznie romantycznymi przesłankami. Bezdomny pies najprawdopodobniej wiele już przeszedł i ciężko mu będzie odzyskać w pełni zaufanie do człowieka.
Rozważając odwieczny problem: „brać czy nie brać?” przemyślmy sposób, w jaki żyjemy, tak aby nie skrzywdzić wybranego przez nas zwierzątka.

Oto 4 rzeczy, o których musisz wiedzieć, zanim przygarniesz psa ze schroniska.

1. Pies ze schroniska nie jest darmowy, a schronisko nie wyda Ci psa na żądanie – do schroniska należy się udać na rozmowę z wolontariuszem i osobą decyzyjną, musimy przejść przez szczegółowy wywiad oraz często – wizytę sprawdzającą warunki, w których będzie żył pies Jeśli chodzi o koszty, oczywiście, sam proces “nabycia” psa to nieporównywalnie mniejsze koszty, niż szczeniak z hodowli, który kosztuje kilka tysięcy. Schroniska zwykle wydają zwierzęta za darmo lub za niewielką opłatą, żadne schronisko nie ma cennika psów i kotów, ale zwyczajowo przyjmuje się, że nowy właściciel powinien choć w części pokryć koszt dotychczasowej opieki nad zwierzakiem.
Trzeba jednak pamiętać, że pozostałe koszty są praktycznie takie same. Kiedy pies zachoruje, płacimy za leki i zabiegi, zdarza się, że po kilkaset złotych naraz. Szczepienie i odrobaczanie są niezbędne, tak samo ochrona przed kleszczami.

2. Adoptując psa, podpisujesz umowę -  adopcja psa wiąże się z podpisaniem umowy adopcji, która łączy go z przyszłym właścicielem. Na umowie znajdują się dane osobowe właściciela oraz nr czip i charakterystyka psa. Podpisując ten dokument zobowiązujesz się do tego, że nie porzucisz psa, bez względu na to, co się wydarzy.

Foresto-infografika-11

3. Psy mają różne charaktery – dlatego tak ważną rolę odgrywa rozmową oraz wizyta przed adopcyjna. Pracownicy schroniska, zadają szereg pytań, ponieważ taką mają rolę, najważniejsza jest tutaj rozmowa. Bo wizyta ma być nie tylko dla pracowników danej placówki, ale też dla Ciebie, jako nowego właściciela pupila. Pracownicy chętnie opowiedzą wszystko, co zaobserwowali i czego dowiedzieli się o danym psie, na jakie trudności ewentualnie musisz się przygotować, jak radzić sobie z problemami, jak wyglądają pierwsze dni psa ze schroniska w nowym domu. Spodziewaj się także pytań, o to ile godzin dziennie pracujesz, ile przebywasz poza domem, ile czasu możesz poświęcić na spacery z psem, czym będziesz go karmić, liczą się wszystkie szczegóły, nawet takie jak metraż mieszkania, ponieważ dzięki tym informacjom wolontariusze postarają dobrać psa pasującego do kandydata.

4. Czworonożny przyjaciel to konsekwentna praca i duże wyzwanie - psy sprawiają problemy, należy to powiedzieć głośno. Jeśli decydujemy się na pupila, który nigdy wcześniej nie mieszkał w domu, musimy być przygotowani na godziny poświęcone jego nauce. Musimy nauczyć go dosłownie wszystkiego – pies nie wie, że sikanie w mieszkaniu, szczekanie, czy obgryzanie mebli jest złe. Cały proces edukacji wymaga od nas wiele cierpliwości oraz konsekwentnej pracy, musimy być wyrozumiali, jeżeli chcemy wymagać tych rzeczy od swojego psa – musimy go najpierw ich nauczyć. Kiedy bierzemy szczeniaka czy psa, który nigdy nie mieszkał w domu, musimy nauczyć go wszystkiego – pies nie wie, że sikanie w domu, szczekanie w nocy czy obgryzanie mebli jest złe. Cały proces wymaga od nas konsekwencji, cierpliwości i zrozumienia, że jeżeli chcemy czegoś od psa wymagać, najpierw musimy mu wytłumaczyć (po psiemu, bez uczłowieczania), że nie chcemy żeby tak się zachowywał i wskazać inne zachowanie.
Adopcja psa ze schroniska ma wiele pozytywnych aspektów. Najważniejszym z nich jest miłość okazana przez psiaka, jego wierność i oddanie. Psy, które dostają dom, są bardzo wdzięczne i kochane, na pewno warto im poświęcić czas na naukę i powrót do normalnego życia. Pamiętajmy jednak, że pies to nie zabawka i nie adoptujmy czworonoga, tylko dlatego, że to nasze chwilowe widzi mi się, warto również pamiętać, że pies komunikuje się inaczej z otoczeniem niż człowiek.

*Artykuł powstał w współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką:

Oceń