Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie tylko ,,podaj łapę". Umiejętności, których najłatwiej nauczyć psa

16.05.2019 10:55

Psy należą do jednych z najbardziej inteligentnych zwierząt i warto ten wielki potencjał psiego umysłu wykorzystać. Bardzo szybko się uczą, gdy tylko wykażemy się odrobiną zaufania i wiarą w ich umiejętności.

Nie tylko ,,podaj łapę". Umiejętności, których najłatwiej nauczyć psa fot. Shutterstock

Często ludzie zatrzymują się w szkoleniu swojego pupila na popularnym ,,podaj łapę". Jest to błąd, ponieważ zwierzę szybko się nudzi i potrzebuje nowych wyzwań, aby się rozwijać. Opłaca się więc poszerzyć repertuar psich sztuczek o kolejne, równie proste w nauce. Zanim rozpoczniemy szkolenie naszego psa, warto zapoznać się z kluczowymi zasadami współpracy między człowiekiem, a jego czworonożnym kompanem.

Kluczowe zasady współpracy z psem

 Rozpoczynając szkolenie psa należy pamiętać, że nadrzędną jednostką w tym zespole zawsze powinien być człowiek. To on pełni funkcję przewodnika stada oraz wydaje komendy, które zwierzę ma wykonać. Nasze czworonogi lubią układy hierarchiczne i świetnie się w nich odnajdują. W sytuacji, gdy pies żyje w rodzinie, zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę, którą obdarza bezgranicznym zaufaniem i jej polecenia spełnia bez większych problemów. Jest to z reguły ktoś, kto poświęca mu najwięcej uwagi, wykazuje się względem niego serdecznością i troską o jego dobro, a także daje pupilowi odczuć jak bardzo ważną istotą dla niego jest. Względem takiej osoby pies jest bardziej karny i szybciej opanowuje komendy. Kocha swojego pana, a wykonywanie jego poleceń sprawia mu ogromną radość. W początkowej fazie tresury czworonoga ważne jest, by na naukę wybierać miejsca, gdzie panuje względny spokój - takie czynniki jak nieznani ludzie, inne zwierzęta czy nadmierny hałas mogą rozpraszać uwagę naszego pupila. Szkolenia psa nie powinniśmy zaczynać, gdy mamy złe samopoczucie, jesteśmy rozdrażnieni lub smutni - nasz nastrój udzieli się zwierzęciu i skutecznie zniechęci je do ćwiczeń. Gdy zadbamy o komfort swój i naszego wiernego kompana, możemy przystąpić do szkolenia.

Jak nauczyć psa komendy "siad"?

                                                                                               

Niezwykle przydatna i często używana przez właścicieli psów jest komenda ,,siad". Gdy zwierzę siada i czeka grzecznie w tej pozycji, wówczas możemy założyć mu swobodnie obrożę lub poczekać z nim na przejściu dla pieszych aż zapali się zielone światło. Trzeba jednak pamiętać, że dużo bardziej komfortową i naturalną pozycją dla psa jest ta z komendy ,,waruj". Obydwie one skupiają uwagę naszego pupila oraz sprawiają, że pozostaje on w miejscu i czeka na dalsze instrukcje od właściciela. Jeśli chodzi o komendę ,,siad”, to najlepiej ćwiczyć ją w określonych sytuacjach, na przykład gdy przygotowujemy psa do wyjścia na spacer przypinając mu smycz – dzięki temu czworonóg szybciej zapamięta polecenie. W jaki sposób więc należy zachęcić zwierzę do siadu tak, by nauka była możliwie jak najefektywniejsza i przyjemna dla niego? Najlepiej szkolić psa posiłkując się przy tym jego ulubionym smakołykiem. Na początku należy zaciekawić pupila kąskiem, dać mu go powąchać i sprawić by psia uwaga była skupiona właśnie na nim. Trzymając smakołyk w ręce powinniśmy podnosić ją coraz wyżej – wtedy czworonóg, który chce śledzić wzrokiem pożądany przez niego przysmak, musi przejść naturalnie do pozycji siadu. Gdy tylko pies usiądzie, wypowiadamy komendę ,,siad” i dajemy mu upragniony smakołyk. Z czasem zwierzę będzie reagowało na samą komendę słowną.

Foresto-infografika-10

Jak nauczyć psa komendy "zostań"?

To komenda, która bardzo ułatwia życie z czworonogiem. Przydaje się w wielu sytuacjach, na przykład, gdy pies musi zostać sam w domu, albo poczekać na właściciela przed sklepem. Nasz pupil może wykonywać polecenie w dowolnej pozycji – siedząc, stojąc, leżąc. Kluczowe jest to, by nie ruszał się z miejsca. Na początku rekomendowane jest połączenie ,,zostań” z ,,siad”. Pozycja siedząca pozwoli na skupienie psiej uwagi i ułatwi dalszą naukę. Do komendy słownej ,,zostań” warto dodać znak optyczny, na przykład wyciągniętą rękę skierowaną w dół, otwartą i lekko zgiętą w nadgarstku w tył w taki sposób, jakbyśmy chcieli zahamować nią idącego lub biegnącego psa. Na początku szkolenia nie powinniśmy jednak oddalać się zbyt daleko, gdyż to naraża przywiązane do nas zwierzę na niepotrzebny stres. W miarę trwania nauki komendy stopniowo wydłużajmy odległość między nami a czworonogiem, aż będzie on mógł grzecznie poczekać na pana nawet, gdy straci go z pola widzenia.

Jak nauczyć psa aportować?

Ta komenda sprawia dużo radości zarówno psu, jak i jego właścicielowi. Z reguły czworonogi chętnie przynoszą przedmioty, ale często też nie chcą ich oddawać i przekomarzają się z człowiekiem dla zabawy albo w celu zwrócenia na siebie uwagi. Na początku powinniśmy zainteresować zwierzę rzeczą, którą ma przynieść. W tym celu sami powinniśmy wydać się psu zaintrygowani tym przedmiotem, sprawiać wrażenie, że jest to dla nas coś bardzo cennego. W dalszej części nauki podsuwamy pupilowi rzecz i w momencie, gdy ten ją złapie chwalimy zwierzę głaszcząc je i mówiąc na przykład ,,dobry piesek”. W momencie, gdy czworonóg nauczy się podejmować i trzymać dany przedmiot możemy oddalać go stopniowo od psa cały czas zachęcając zwierzę by go złapało, a następnie przywołać pupila do siebie. Stopniowo zwiększamy dystans między sobą a psem oraz psem a rzeczą, którą ma aportować. Szkolenie powinno się zakończyć ćwiczeniem przynoszenia przez czworonoga przedmiotu rzuconego. Na rozkaz ,,aport” zwierzę powinno pobiec za daną rzeczą, a następnie jak najszybciej przynieść ją panu.

Pamiętajmy, że najważniejsze w szkoleniu psa są zrozumienie, cierpliwość i zaufanie właściciela względem czworonoga. Nic nie motywuje naszego pupila bardziej niż wsparcie kogoś, kto jest dla niego najważniejszy na świecie.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką:

Oceń