Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Pies dla dziecka. W jakim wieku malucha należy zdecydować się na szczeniaka?

16.05.2019 11:04

Wiele rodziców wychowujących swoje dzieci zamierza spełnić ich marzenia, które często wiążą się z posiadaniem czworonożnego przyjaciela.

Pies dla dziecka. W jakim wieku malucha należy zdecydować się na szczeniaka? fot. Shutterstock

Musimy oczywiście pamiętać o tym, że pies to nie zabawka, a żyjące stworzenie, a bezrefleksyjny zakup psa pod wpływem namowy dziecka może okazać się bolesnym doświadczeniem dla całej rodziny. Adopcja psa powinna być świadomą i przemyślaną decyzją. Posiadanie psa to przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Musimy być wyrozumiali, ponieważ psa należy wszystkiego nauczyć, bowiem przekłada się to na jego późniejsze zachowanie.
Według raportu „Dobrze nam ze sobą”, pies jest przede wszystkim przyjacielem (63%), a także członkiem rodziny (36%). Kontakt z nim uspakaja i powoduje pozytywne emocje. Dzieci znajdują w psie towarzysza do zabawy, a także opieka nad pupilem uczy dziecko odpowiedzialności, ponadto dzieci, wychowujące się pod z czworonogiem, są o wiele odważniejsze, szybciej nawiązują relacje z rówieśnikami i rozwijają wyobraźnię.
Kiedy więc warto ulec zdaniu „Mamo, tato! Chcę mieć psa”, i przygarnąć czworonożnego przyjaciela?

Pies i niemowlę

Życie niemowlęcia z psem ma wiele plusów, mianowicie- uczy dziecka szacunku, respektu i wrażliwości wobec ludzi i zwierząt. Jeśli odpowiednio wychowasz psa i nauczysz go funkcjonowania w rodzinie, kontakt dziecka z psem może mieć zbawienny wpływ na jego rozwój.
Najczęściej pies jest większy od malucha, jeśli chodzi o masę ciała, a jeśli nawet jest mniejszy, to ma lepszą koordynacje ruchową, dlatego też, nawet jeśli jest łagodny, może przez przypadek przewrócić dziecko w zabawie. Twoją rolą jest pilnowanie bezpieczeństwa malucha, bo to właściwie Ty odpowiadasz za ich odpowiednią relację, ponieważ reakcja psa na ruchy np. zadrapanie przez malucha psiego nosa z ciekawości może być różna, dlatego należy być bezpiecznym i przywiązać szczególną uwagę do nauki obojga wzajemnego życia. Ludzki język różni się od języka, którym posługuję się pies i na odwrót. Naturalną rzeczą u psa jest wąchanie, dlatego też, powinniśmy pozwolić mu, aby zapoznał się z nowym mieszkańcem jego domu, ale również powinniśmy nauczyć go nie przekraczać określonego terytorium oraz karać za wszelkie próby ugryzienia oczywiście malucha, jak i jego rzeczy, czy zabawek, pamiętajmy, że ślina psa zawiera bakterie. Swoje dziecko natomiast, musimy nauczyć, że pies, to czująca istota, że należy go głaskać i pod żadnym pozorem nie ciągnąć za ogon, czy wkładać palców do oczu.

Foresto-infografika-9a

Pies i dziecko kilkuletnie

Zasady  działania są bardzo podobne co w przypadku maluszka.  W tym przypadku, to rodzice sprawują opiekę zarówno nad dzieckiem jak i nad czworonożnym przyjacielem. Nie ma też tutaj większego znaczenia, czy wybierzemy mniejszego, czy większego psa. Warto być oczywiście ostrożnym w każdej sytuacji i nie zostawiać dziecka samego z psem. Należy pamiętać o wprowadzeniu w życie zasad pielęgnacyjnych i wychowawczych. Dzieci w wieku przedszkolnym są często bardzo ruchliwe więc w tym przypadku wiara w dziecięcą empatię jest złudna, warto pilnować dziecka aby nie dokuczało psu  np. wkładając mu ręce do miski podczas jego jedzenia. Tylko wtedy, gdy ustalimy jasne i klarowne zasady nasza pociecha będzie gotowa do opieki nad czworonogiem.  Nie ma też co obawiać się, jeśli chodzi o bliskie kontakty dziecka z psem, jeśli jest on regularnie odrobaczany i zadbany – bez obaw, nasze dziecko jest bezpieczne.

Pies i nastolatek

Żaden rodzic nie powinien mieć w tym wypadku obaw, jeśli chodzi o wielkość psa, bowiem nie ma możliwości, aby nastolatek nieświadomie skrzywdził psa. Pies może być nie tylko członkiem rodziny, ale przede wszystkim towarzyszem naszego dorastającego dziecka. Niewątpliwie, należy wcześniej przeprowadzić kilka poważnych rozmów i uświadomić swoje dziecko, że pies to nie zabawka, oraz przekazać zasady opieki nad pupilem, do których będzie się stosował. Młodzi opiekunowie psów uczą się przy swoich wiernych towarzyszach nie tylko odpowiedzialności ale przede wszystkim okazywania uczuć, kształtują osobowość oraz uczą okazywania uczuć istocie słabszej, ponieważ są za nią odpowiedzialni.
Ważne, aby decyzja o przygarnięciu psa była przemyślana. Psy, tak samo jak dziecko potrzebują zainteresowania i poczucia miłości, to wychowanie zwierzaka sprawia, że wie jaką pełni rolę w domu. Pies, to niewątpliwie masa korzyści oraz szczęścia ale nie możemy zapominać, że to również bardzo duży obowiązek.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką:

Oceń