Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To psuje życie seksualne Polaków. Eksperci znaleźli przyczynę

08.07.2017 21:52

O tym, że nie zawsze jesteśmy zadowoleni z życia seksualnego, wiemy wszyscy. Ale jakie są powody tego niezadowolenia? Eksperci znają już odpowiedź!

To psuje życie seksualne Polaków. Eksperci znaleźli przyczynę fot. Pexels

Przemęczenie i przepracowanie oraz narastające zachorowania na schorzenia przewlekłe coraz częściej zaburzają życie seksualne Polaków – – zwrócili uwagę w eksperci podczas X Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym.

Dyskusja odbyła się w ramach odbywającego się w Lubniewicach w woj. lubuskim pierwszego Festiwalu Michaliny Wisłockiej, w którym wzięli udział specjaliści z całego kraju.

Profesor Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę IQS w grudniu 2016 roku i styczniu 2017 roku na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków od 18. roku życia. Wynika z niego, że w ostatnich 10 latach spadła aktywność seksualna naszych rodaków. W 1997 r. 86 proc. badanych uprawiało seks w ostatnim roku, podczas gdy w 2017 r. – 76 proc.

Aż 57 procent kobiet i 42 procent mężczyzn wskazuje na długotrwały spadek zainteresowania seksem, przy czym w populacji męskiej pojawia się on najczęściej w 46. roku życia, a u pań – zaraz po czterdziestce. „Najczęstszym tego powodem poza starzeniem się jest przepracowanie i przemęczenie, w naszych badaniach wskazuje na to 34 proc. Polaków i 29 proc. Polek” – powiedział prof. Izdebski.

20 proc. ankietowanych kobiet twierdziło, że spadek zainteresowania seksem związany jest ze złym stanem zdrowia, a 23 proc. wskazywało na trudności w związku. Jednocześnie 39 proc. mężczyzn przyznało się do kłopotów z erekcją w ostatnich czterech tygodniach (u 16 proc. były one zawsze lub prawie zawsze).

Z badań „Seksualność Polaków 2017” prof. Izdebskiego i Polpharmy wynika, że 40 proc. respondentów zauważyło u siebie spadek zainteresowania seksem, a co piąty przyznał, że cierpi na zaburzenia potrzeb seksualnych.

„Jest to tym bardziej alarmujące, że co trzecia osoba zgodziła się ze stwierdzeniem, że mężczyzna, który ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, nie jest uznawany za w pełni wartościowego” – twierdzą autorzy raportu. 58 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet przyznaje jednak, że zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Dyrektor Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie prof. Bohdan Wasilewski tłumaczył, że spadek zainteresowania seksem wśród części Polaków poza przemęczeniem i przepracowaniem związany jest z tym, że co czwarty nasz rodak odczuwa jakieś zaburzenia psychiczne. „Utrata pożądania seksualnego jest swego rodzaju reakcją obronną naszego organizmu, polegająca na wyłączeniu niektórych aktywności, żeby przetrwać kryzys” – podkreślił.

Dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że coraz więcej osób cierpi na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które również wpływają na pogorszenie aktywności seksualnej Polaków.

„Im większe wykazujemy zadowolenie i zdrowie ogólne, tym większa jest nasza sprawność seksualna” – podkreślił prof. Izdebski. Dodał, że sprzyja jej również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

„Festiwal Michaliny Wisłockiej odbywa się w Lubniewicach, ponieważ jest to historyczne miejsce dla polskiej seksuologii, to tutaj podczas pobytu wakacyjnego Michalina Wisłocka przeżyła swą wielką miłość, tutaj również postanowiła napisać książkę „Sztuka kochania" – – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową profesor Izdebski.

Podczas Festiwalu odbywają się spotkania autorskie z twórcami kultury i lekarzami - specjalistami kardiologii, psychiatrii, ginekologii i edukacji seksualnej.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń