Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

To psuje życie seksualne Polaków. Eksperci znaleźli przyczynę

08.07.2017 21:52
xxx zet

O tym, że nie zawsze jesteśmy zadowoleni z życia seksualnego, wiemy wszyscy. Ale jakie są powody tego niezadowolenia? Eksperci znają już odpowiedź!

To psuje życie seksualne Polaków. Eksperci znaleźli przyczynę fot. Pexels

Przemęczenie i przepracowanie oraz narastające zachorowania na schorzenia przewlekłe coraz częściej zaburzają życie seksualne Polaków – – zwrócili uwagę w eksperci podczas X Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym.

Dyskusja odbyła się w ramach odbywającego się w Lubniewicach w woj. lubuskim pierwszego Festiwalu Michaliny Wisłockiej, w którym wzięli udział specjaliści z całego kraju.

Profesor Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawił wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę IQS w grudniu 2016 roku i styczniu 2017 roku na reprezentatywnej grupie 2,5 tys. Polaków od 18. roku życia. Wynika z niego, że w ostatnich 10 latach spadła aktywność seksualna naszych rodaków. W 1997 r. 86 proc. badanych uprawiało seks w ostatnim roku, podczas gdy w 2017 r. – 76 proc.

Aż 57 procent kobiet i 42 procent mężczyzn wskazuje na długotrwały spadek zainteresowania seksem, przy czym w populacji męskiej pojawia się on najczęściej w 46. roku życia, a u pań – zaraz po czterdziestce. „Najczęstszym tego powodem poza starzeniem się jest przepracowanie i przemęczenie, w naszych badaniach wskazuje na to 34 proc. Polaków i 29 proc. Polek” – powiedział prof. Izdebski.

20 proc. ankietowanych kobiet twierdziło, że spadek zainteresowania seksem związany jest ze złym stanem zdrowia, a 23 proc. wskazywało na trudności w związku. Jednocześnie 39 proc. mężczyzn przyznało się do kłopotów z erekcją w ostatnich czterech tygodniach (u 16 proc. były one zawsze lub prawie zawsze).

Z badań „Seksualność Polaków 2017” prof. Izdebskiego i Polpharmy wynika, że 40 proc. respondentów zauważyło u siebie spadek zainteresowania seksem, a co piąty przyznał, że cierpi na zaburzenia potrzeb seksualnych.

„Jest to tym bardziej alarmujące, że co trzecia osoba zgodziła się ze stwierdzeniem, że mężczyzna, który ma problemy z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, nie jest uznawany za w pełni wartościowego” – twierdzą autorzy raportu. 58 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet przyznaje jednak, że zaburzenia erekcji można skutecznie leczyć.

Dyrektor Instytutu Psychosomatycznego w Warszawie prof. Bohdan Wasilewski tłumaczył, że spadek zainteresowania seksem wśród części Polaków poza przemęczeniem i przepracowaniem związany jest z tym, że co czwarty nasz rodak odczuwa jakieś zaburzenia psychiczne. „Utrata pożądania seksualnego jest swego rodzaju reakcją obronną naszego organizmu, polegająca na wyłączeniu niektórych aktywności, żeby przetrwać kryzys” – podkreślił.

Dr Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwrócił uwagę, że coraz więcej osób cierpi na schorzenia przewlekłe, takie jak cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które również wpływają na pogorszenie aktywności seksualnej Polaków.

„Im większe wykazujemy zadowolenie i zdrowie ogólne, tym większa jest nasza sprawność seksualna” – podkreślił prof. Izdebski. Dodał, że sprzyja jej również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

„Festiwal Michaliny Wisłockiej odbywa się w Lubniewicach, ponieważ jest to historyczne miejsce dla polskiej seksuologii, to tutaj podczas pobytu wakacyjnego Michalina Wisłocka przeżyła swą wielką miłość, tutaj również postanowiła napisać książkę „Sztuka kochania" – – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową profesor Izdebski.

Podczas Festiwalu odbywają się spotkania autorskie z twórcami kultury i lekarzami - specjalistami kardiologii, psychiatrii, ginekologii i edukacji seksualnej.

RadioZET.pl/SI/PAP

Oceń