Zamknij

Asus: hakerzy zainfekowali wirusem trojanem ponad milion komputerów

Aleksandra Grzegrzółka
26.03.2019 12:51
Asus: hakerzy zainfekowali wirusem trojanem ponad milion komputerów
fot. Shutterstock

Hakerzy wzięli tym razem na cel użytkowników komputerów marki Asus. Wykorzystując oprogramowanie producenta ASUS Live Update Utility zainfekowali nawet ponad milion, jak wynika ze wstępnych szacunków, prywatnych komputerów. Szczegóły odkrytego ataku specjaliści Kaspersky Security Lab zamierzają przedstawić już niedługo, ale już teraz publikują listę urządzeń, które mogły paść jego ofiarą. Komputery zaatakowano wirusem typu trojan, któremu nie dadzą rady nawet najlepsze programy antywirusowe. Jak sprawdzić, czy wasz komputer jest bezpieczny?

Hakerzy wzięli na cel Asusa. Ponad milion komputerów zainfekowanych trojanem

Hakerzy zaatakowali co najmniej pół miliona potwierdzonych już urządzeń przy pomocy oprogramowania ASUS Live Update Utility. Jak podają specjaliści z Kaspersky Lab, atak przypuszczono wyłącznie na komputery marki Asus z zainstalowanym systemem Windows. Podejrzewa się również, że za atakiem może stać ta sama grupa cyberprzestępców, co za zainfekowaniem podobnym typem wirusa popularnego programu do czyszczenia dysku CCleaner (ofiarą ataku padły wtedy 2 miliony użytkowników). Jak hakerom udało się wykorzystać do ataku serwery producenta? Tego jeszcze nie wiadomo - za to ustalono już, dlaczego programy antywirusowe nie rozpoznały zainstalowanego w oprogramowaniu trojana. Z racji prawidłowego podpisu rozpoznawały one narzędzie producenta jako bezpieczne i tym samym nadal pobierały kolejne próbki złośliwego programu. Na razie nie jest jeszcze znany ostateczny cel ataku.

Zobacz także

Zobacz także

ShadowHammer: Do rozpowszechniania wirusa wykorzystano serwery Asusa

Akcji nadano nazwę ShadowHammer - taka ilość ofiar ataku, jaką zdołano już oszacować czyni go jednym z większych w historii. "Bazując na naszych statystykach zidentyfikowaliśmy około 57 tys. zainfekowanych wirusem ukrytym w oprogramowaniu ASUS Live Update Utility. To jednak tylko część z ofiar ataku. Według naszych szacunków może być ich nawet ponad milion i to na całym świecie. Skala ataku udowadnia, że potrzebujemy nowych, znacznie bardziej szczegółowych metod prześwietlania instalowanych programów. Programy antywirusowe nie mogą już traktować oficjalnych produktów marek jako bezpiecznych" - podkreślali specjaliści Kaspersky'ego w wydanym komunikacie.

Zobacz także

Ofiarą ataku padli również Polacy

Niestety, ofiar ataku nie brakuje także w Polsce. Jak sugerują podane statystyki, choć jest ich znacznie mniej, niż w Rosji, Niemczech czy Francji, nie oznacza to, że polscy użytkownicy komputerów Asusa mogą spać spokojnie. Jak sprawdzić, czy i my padliśmy niestety ofiarą ataku?

Zobacz także

Co zrobić, jeśli nasz komputer pobrał wirusa?

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali specjalne narzędzie, dzięki któremu samodzielnie sprawdzicie, czy i wasz komputer mógł zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Znajdziecie je na tej stronie - poniżej publikujemy screen fragmentu strony, zawierającej link do narzędzia.

antywirus
fot. Kaspersky Lab mat. prasowe

Podobny test możecie przeprowadzić także online. Co zrobić, jeśli niestety nasz komputer także został zainfekowany? Koniecznie poinformujcie o tym specjalistów firmy drogą mailową: shadowhammer@kaspersky.com. W ten sposób uzyskacie dalszą niezbędną pomoc!

RadioZET.pl/źródło:Motherboard;KasperskyLab/AG