Zamknij

Abonament RTV 2019: Kto nie musi płacić? [SONDA]

Redakcja
09.10.2018 18:39
Abonament RTV 2019: Kto nie musi płacić? [SONDA]
fot. Pixabay

Warto sprawdzić aktualnie obowiązujące przepisy! Nie wszyscy zostali objęci obowiązkiem uiszczania opłaty abonamentowej za korzystanie z telewizora oraz radioodbiornika w 2019 roku. Ilu Polaków płaci abonament RTV?

Abonament RTV 2019

Opłata abonamentowa teoretycznie obowiązuje każdego, kto przyznaje się do posiadania w gospodarstwie domowym choć jednego radioodbiornika lub telewizora. Abonament RTV ma w założeniu być jednym ze źródeł finansowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). W praktyce opłatę uiszcza jednak tylko około 7-10% Polaków - to zapewne ci, którym odpowiada obecny kształt "realizacji misji publicznej przez media publiczne". A jednak ich kondycja finansowa nie jest najlepsza, dlatego rząd chce to zmienić. Czy to ma szansę się udać?

Zagłosuj

Płacisz abonament RTV?

Liczba głosów:

Abonament RTV: stawki

Płacić nie muszą emeryci - osoby, które ukończyły 60 lat i przeszły na emeryturę opłatą nie muszą się martwić. To samo dotyczy osób, które ukończyły 75 rok życia. Warto o tym wiedzieć! Pomimo wyjątkowo niskiej ściągalności zaległych opłat Poczcie Polskiej zdarza się "ścigać" właśnie seniorów. Opłata nie obowiązuje również osób niepełnosprawnych i bezrobotnych. Ci, którzy abonament zgodnie z prawem powinni zapłacić, powinni wiedzieć, że w 2019 roku miesięczna, stała stawka abonamentowa będzie wynosić 22,70 złotych za telewizor oraz radio oraz odpowiednio 7 złotych za samo radio.

Zobacz także

Czy Polacy płacą abonament RTV?

Stała jest również kara abonamentowa, w wysokości 681 złotych za telewizor oraz 210 złotych w przypadku posiadania samego odbiornika radiowego. Nieopłacony abonament oraz kary ciężko jednak w praktyce wyegzekwować, a państwo dobrze o tym wie. Z analizy dostępnych danych jednoznacznie bowiem wynika, że koszt egzekucji należności przewyższyłby w tym wypadku spodziewany zysk. Nie oznacza to jednak, że nie może wydarzyć się sytuacja, w której spotkamy się z kontrolą ilości posiadanych w domu odbiorników ze strony pracowników Poczty Polskiej. Lepiej więc być przygotowanym na każdą ewentualność.

RadioZET.pl/źródło:Bezprawnik/AG

Zobacz także