Zamknij

Facebook mógł nielegalnie wykorzystać dane nawet 87 milionów użytkowników

Redakcja
04.04.2018 21:44
Facebook mógł nielegalnie wykorzystać dane nawet 87 milionów użytkowników
fot. Shutterstock

Afera związana z wyciekiem danych użytkowników Facebooka nabiera tempa. Pracownicy giganta przyznają, że Cambridge Analytics mogło wykorzystać dane nawet 87 milionów użytkowników.

Już poprzednie doniesienia w sprawie afery związanej z firmą Cambridge Analytica zszokowały opinię publiczną — zakładano, że Facebook mógł nielegalnie wykorzystać dane ponad 50 milionów użytkowników. Tymczasem według najnowszego oświadczenia w sprawie okazuje się, że liczba ta mogła wynosić nawet około 87 milionów. Wszyscy użytkownicy platformy społecznościowej mają otrzymać w poniedziałek, 9 kwietnia, dokładne informacje na temat wszystkich aplikacji, którym do tej pory udostępnili swoje dane. Będą też mogli zdecydować, z których nadal chcą korzystać, a które usunąć.

Większość poszkodowanych to obywatele Stanów Zjednoczonych

Wszyscy ci, do których danych uzyskała dostęp firma Cambridge Analytica, zostaną również o tym poinformowani w ciągu kilku najbliższych dni. Prezes firmy został już zawieszony w obowiązkach, a Mark Zuckerberg 11 kwietnia złoży oficjalne zeznania w sprawie przed Komisją ds. energii i handlu Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu. O jeszcze większej liczbie tych, których dane zostały wykorzystane, poinformował Mike Schroepfer, naczelny dyrektor techniczny Facebooka. Poszkodowani użytkownicy to głównie obywatele Stanów Zjednoczonych, jednak konta na Facebooku masowo zaczęli kasować użytkownicy oraz firmy z całego świata. Teraz sytuacja może się tylko pogorszyć. Skandal jest tym bardziej poważny, że brytyjską spółkę zajmującą się doradztwem politycznym oskarżono o wykorzystanie pozyskanych danych do prowadzenia kampanii w mediach społecznościowych m.in. podczas kampanii wyborczej Donalda Trumpa i referendum w sprawie Brexitu.

RadioZET.pl/źródło:Bloomberg/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Prezes Cambridge Analytica zawieszony w obowiązkach

Cambridge Analytica - poznaj mechanizm zmiany rzeczywistości