Zamknij

AirPods: bezprzewodowe słuchawki Apple mogą być rakotwórcze [WIDEO]

Aleksandra Grzegrzółka
12.03.2019 17:50
apple
fot. Shutterstock

AirPods to prawdziwy hit wśród fanów Apple. Charakterystyczny design, a przede wszystkim ogromna swoboda, jaką zapewniają bezprzewodowe słuchawki producenta zjednują serca i portfele konsumentów. Dość powiedzieć, że tylko w 2018 roku sprzedano ich ponad 29 milionów par! Okazuje się jednak, że ich posiadacze mogą ryzykować zdrowiem i to w większym stopniu, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Już 250 naukowców podpisało petycję do WHO w sprawie zablokowania dalszej sprzedaży AirPodsów.

Naukowcy przeciwko Apple. AirPods rakotwórcze?

Specjalną petycję do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w której podkreślana jest konieczność zablokowania dalszej sprzedaży bezprzewodowych słuchawek, bądź uświadamianie społeczeństwa co do negatywnych skutków korzystania z nich, podpisało już 250 naukowców z 40 różnych krajów. Zdaniem autorów petycji to najlepszy dowód na powagę sytuacji. AirPods, sprzedażowy sukces Apple (ponad 29 milionów par sprzedanych w samym 2018 roku) to marzenie wielu fanów marki ze słynnym, nadgryzionym jabłuszkiem. Nienaganny jak zawsze u Apple design, niezła (jak na możliwości dousznych słuchawek) jakość dźwięku i bezsprzeczna wygoda, jaką daje brak kabli zjednały modelowi serca i portfele konsumentów. O te ostatnie wcale nie tak łatwo - AirPods kosztują w Polsce "zaledwie" 799 złotych. Nie żartujemy!

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

250 naukowców podpisało petycję o wycofanie AirPods ze sprzedaży

Żeby nie było, że narzekamy - warto wspomnieć, że AirPods to nie tylko ciekawy gadżet, dzięki któremu wygodnie posłuchacie sobie muzyki w tramwaju. Słuchawki doskonale radzą sobie także z rozmowami, zapewniając rozpoznanie źródła naszej mowy dzięki przyśpieszeniomierzu, reagującym zarówno na ruch jak i mowę. O aktywną redukcję hałasu z zewnątrz z automatu praktycznie nie musimy się martwić. Aby sparować je z urządzeniem, wystarczy delikatne stuknięcie. A bateria starczająca średnio na dobę? To zdecydowanie produkt z półki premium. Tym większe zaskoczenie, jak negatywny wpływ może mieć na ludzkie zdrowie. Dlaczego? Ze względu na poziom promieniowania elektromagnetycznego, na jakie naraża użytkowników. Naukowcy podkreślają też, że słuchawki znajdują się w dodatku wyjątkowo blisko mózgu, co znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się np. guzów mózgu.

Zobacz także

Zobacz także

Bezprzewodowe urządzenia wykorzystują fale energii elektromagnetycznej

Cały szkopuł tkwi w sposobie działania AirPods. Tak samo zresztą działają wszystkie urządzenia bezprzewodowe, które do komunikacji wykorzystują fale energii elektromagnetycznej różnego typu. Technologia Bluetooth, z jakiej korzystają słuchawki Apple używa fal radiowych o małej mocy. Niestety, jeśli was to uspokaja, badacze nie mają dla was dobrych wiadomości. Choć większość jest zdania, że niskie dawki promieniowania wcale nam mocno nie szkodzą, wyniki wielu badań wykazały, że w niektórych przypadkach poziomy promieniowania uznanego za rakotwórcze były znacznie niższe niż maksymalne dozwolone przez federalne i międzynarodowe wytyczne. Stąd niepokój badaczy, że regularne, a w szczególności codzienne korzystanie z AirPodsów znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Aby jednak jednoznacznie nakreślić związek pomiędzy używaniem słuchawek a zwiększoną zachorowalnością na raka trzeba jednak przeprowadzić jeszcze więcej badań. Te, na które badacze powołują się aktualnie wskazują bowiem na podobną korelację, ale pomiędzy urządzeniami bezprzewodowymi a liczbą zachorowań w ogóle. Czy właściciele słuchawek AirPods powinni się więc obawiać o swoje zdrowie? Sugerujemy to samo, co zwykle - odpowiednią dozę sceptycyzmu ale i ostrożności. Jeśli macie taką możliwość, bezprzewodowe słuchawki zmieniajcie czasem na zwykłe, lub słuchajcie muzyki na głośnikach. 

RadioZET.pl/źródło:Medium.com;EMFScientist;DailyMail/AG

Zobacz także