Zamknij

Amazon pod obstrzałem. Ich technologia pomaga śledzić obywateli

Redakcja
23.05.2018 18:16
Amazon pod obstrzałem. Ich technologia pomaga śledzić obywateli
fot. YouTube

Amazon wspiera inwigilację obywateli — protestują amerykańscy aktywiści. Technologiczny gigant współpracuje z amerykańskim rządem już od jakiegoś czasu. Jakimi argumentami się bronią?

Aktywiści protestują, Amazon się broni

Ponad 40 listów trafiło w ręce przedstawicieli Amazonu. Dotyczą sprzeciwu wobec inwigilacji obywateli i nawoływania do zakończenia przez firmę współpracy z amerykańskim rządem. Zdaniem aktywistów technologia nie powinna służyć do naruszania prawa jednostki do prywatności. Rozwiązania sprzedawane rządowi przez technologicznego giganta pomagają policji kontrolować to, co dzieje się na ulicach, ale też odnajdywać zaginione dzieci. Kto ma rację?

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Google współpracuje z wojskiem. Pracownicy odchodzą

Kodeks pracy ureguluje monitoring wizyjny. Co będzie mógł pracodawca?

System rozpoznawania twarzy pomógł odnaleźć ponad 3 tys. zaginionych dzieci

Totalna inwigilacja czy troska o bezpieczeństwo?

Firma Jeffa Bezosa nie pozostaje dłużna — ataki odpierają argumentami o bezpieczeństwie i nieuchronnym postępie, nawet za cenę pewnego ryzyka. „Czy zakazalibyśmy korzystania z komputerów tylko dlatego, że ktoś może wykorzystać je w złym celu? Delegalizacja nowych technologii nie rozwiązuje żadnych problemów” — to oficjalny komentarz Amazona w sprawie. Rozgłos zyskała dopiero po ujawnieniu przez organizację American Civil Liberties Union (ACLU) dokumentów potwierdzających współpracę marki z Departamentem Policji w Hrabstwie Washington, w stanie Oregon.

Amazon współpracuje z amerykańskim rządem

Technologia, którą Amazon sprzedaje rządowi, to oprogramowanie kamer analizujące rejestrowany obraz w czasie rzeczywistym. To właśnie dlatego kamery są w stanie rozpoznać czyjąś twarz w tłumie, co bywa pomocne przy poszukiwaniach osób uznanych za zaginione, a także namierzaniu potencjalnych przestępców. System monitoringu wizyjnego na ulicach to także forma prewencji. Czy jednak działanie w myśl zasady: „jeśli czujesz się obserwowany, będziesz się bardziej pilnować” nie zakrawa na lekką psychozę? Według przedstawicieli firmy taką cenę płacimy za bezpieczeństwo. A jednak strach czasem pomyśleć, jakie narzędzia znajdują się w rękach władz...

RadioZET.pl/AG

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Praca w Amazonie szkodliwa dla zdrowia. Opinia biegłego sądowego

Amazon otwiera kolejne centrum logistyczne w Polsce

Ukradła sprzęt do monitoringu, bo...chciała zrobić prezent teściowej

W tej szkole kamery zamontowano nawet nad pisuarami. Mamy komentarz dyrekcji [ZDJĘCIA]

Sondaż we Włoszech: 82 proc. nauczycieli za instalacją kamer w szkołach