Zamknij

Aplikacje w Google Play mogą być niebezpieczne dla naszych finansów

Redakcja
12.12.2017 15:08
Aplikacje w Google Play mogą być niebezpieczne dla naszych finansów
fot. pexels

Cyberprzestępcy zaszywają w aplikacjach publikowanych w sklepie Google na Androida złośliwy kod, który potrafi oszukać użytkowników posiadających aplikacje mobilne swojego banku.

O zagrożeniu poinformowała firma ESET zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Firma znalazła w sklepie Google Play dwie bardzo niebezpieczne aplikacje, których instalacja może grozić utratą środków z konta bankowego.

Aplikacje "CryptoMonitor" (do śledzenia cen kryptowalut) i "StorySaver" (do pobierania wideo z Instagrama) posiadały w sobie kod, który następnie wyświetlał użytkownikom powiadomienia rzekomo pochodzące z mobilnej aplikacji bankowej.

Cyberprzestępcy mogli dzięki swoim aplikacjom wyświetlać na smartfonach powiadomienia typu "Aplikacja bankowa wymaga ponownej autoryzacji", co zmuszało użytkowników do ponownego wprowadzenia danych logowania, a następnie dodanie zaufanego odbiorcy do przelewów. Mogło to umożliwić wybranie pieniędzy z konta bez wiedzy użytkownika.

Zagrożeni na takie niebezpieczeństwo są obecnie klienci 14 polskich banków. Nie wiadomo, czy aplikacji tego typu jest więcej w sklepie Google Play, więc warto mieć się na baczności.

Fałszywe wersje stron logowania cyberprzestępcy przygotowali dla takich aplikacji polskich banków jak: Alior Mobile, Bank Millenium, Bank Pekao, BusinessPro, BZWBK24 Mobile, Citi Handlowy, Getin Mobile, IKO, mBank, Mobile Bank, Moje ING Mobile, NestBank, PekaoBiznes24 i PlusBank24.

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną i odgadnij pierwotną cenę tych gadżetów:

Quiz. Ceny technologii
Rozwiąż quiz

Quiz. Ceny technologii

Quiz. Ceny technologii
Ile kosztował iPhone 1. generacji (8GB)? 2007 rok

Ile kosztował iPhone 1. generacji (8GB)? 2007 rok