Zamknij

Apple Pay dostępne w Polsce. Jak z niego korzystać?

Redakcja
19.06.2018 15:09
Apple Pay w Polsce
fot. matreriały prasowe

Właściciele iPhone’ów nie muszą już z zazdrością spoglądać na użytkowników smartfonów z Androidem płacących telefonami za zakupy – system Apple Pay jest już dostępny dla klientów 8 polskich banków.

Polska jest bardzo zaawansowanym rynkiem, jeśli chodzi o płatności mobilne i zbliżeniowe – w tyle za nami pozostaje nawet kraje Europy Zachodniej, gdzie rozwiązania spotykane u nas na każdym kroku są wciąż pieśnią przyszłości.

Zauważyło to Google, które jeszcze w w 2016 roku zaoferowało nam usługę Android Pay, z biegiem czasu przechrzczoną na Google Pay – Polska była drugim krajem w Europie, w którym zadebiutowała ta usługa.

Rekordy popularności w naszym kraju bije także Blik, opracowany w Polsce system płatności mobilnych. To z niego mogli, a właściwie musieli, korzystać właściciele iPhone’ów chcących regulować rachunki za pomocą telefonu.

Sytuacja ta zmieniła się jednak 19 czerwca 2018 roku – Android Pay stał się dostępny w naszym kraju dla posiadaczy kart Mastercard w największych polskich bankach.

- Polska znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o rozwój płatności zbliżeniowych, co znajduje swoje odzwierciedlenie m.in. w infrastrukturze bezgotówkowej – już prawie 95% terminali płatniczych w naszym kraju wspiera tę technologię. To sprawia, że przyszłość zbliżeniowych transakcji mobilnych rysuje się w Polsce bardzo optymistycznie. Taki sposób płacenia oferuje szybkość i wygodę, które doceniają polscy konsumenci – powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Apple Pay w Polsce – w jakich bankach?

Z usługi Apple Pay w pierwszej kolejności mogą skorzystać klienci następujących banków:

  • Alior Bank
  • Bank Pekao S.A.
  • Bank Zachodni WBK
  • BGŻ BNP Paribas
  • Getin Noble Bank
  • mBank
  • Raiffeisen Polbank
  • T-Mobile Usługi Bankowe

Mastercard zapowiada, że niedługo do tego grona dołączy jeszcze PKO Bank Polski.

Apple Pay w Polsce – jak korzystać?

Z Apple Pay mogą korzystać właściciele iPhone’ów posiadający wydane przez powyższe banki karty płatnicze Mastercard i Maestro. Płacenie z Apple Pay w sklepach stacjonarnych jest możliwe dla użytkowników urządzeń iPhone SE, iPhone 6 i nowszych, a także zegarków Apple Watch.

- Podczas zakupów Apple Pay wykorzystuje numer przypisany konkretnemu urządzeniu i unikalny kod transakcji. Dzięki temu numer Twojej karty nigdy nie jest przechowywany ani na Twoim urządzeniu, ani na serwerach Apple. A w chwili dokonywania płatności Apple nigdy nie udostępnia numerów kart sprzedawcom – zachwala swój system Apple.

Pierwszym krokiem w korzystaniu z Apple Pay jest zarejestrowanie a aplikacji numeru karty płatniczej, z której będzie pobierał pieniądze system. Po dokonaniu tej formalności zgodny z Apple Pay iPhone może już służyć do płacenia.

Żeby dokonać transakcji, należy położyć palec na przycisku Touch ID i zbliżyć telefon do terminala. Na ekranie pojawi się potwierdzenie dokonania płatności.

 

RadioZET.pl/MT