Zamknij

Apple nas śledzi? iPhone zachowuje listę wszystkich lokalizacji, w których byliście

Redakcja
05.03.2019 12:32
smartfon
fot. Shutterstock

Apple dotychczas słynęło z renomy jednej z niewielu firm technologicznych, które szanują prywatność użytkowników. Niestety i oni mają jednak coś na sumieniu. iPhone zachowuje listę wszystkich lokalizacji, w których się pojawiliście. Inwigilacja czy dodatkowe zabezpieczenie?

Wasz iPhone was śledzi

Cenicie sobie prywatność? Niestety, w dobie dynamicznego rozwoju nowych technologii to coraz cenniejsze i bardzo rzadkie dobro. Wiele firm technologicznych ma na sumieniu wpadki związane z wyciekami danych lub przypadkami ujawnienia sytuacji bezprawnego zbierania i przechowywania takich danych, jak np. treść prywatnej korespondencji swoich klientów. Na tym tle do tej pory pozytywnie wyróżniało się Apple. Niestety, okazało się, że i oni ukrywają coś przed swoimi użytkownikami. Macie iPhone'a? Wasz telefon przechowuje całkiem sprytnie ukrytą listę wszystkich lokalizacji, jakie odwiedziliście w ciągu kilku ostatnich lat. Brzmi nieco niepokojąco? Tłumaczymy, jak znaleźć opcję „Significant Locations” i czy można ją wyłączyć.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

iPhone: Significant Locations

Niepokój wzrasta w momencie, w którym zaczynamy szukać ukrytej listy. Nie jest łatwo ją znaleźć – w tym celu należy najpierw otworzyć sekcję Ustawień, aby następnie przejść do Usług Lokalizacji, a potem Usług Systemowych. To właśnie tam znajdziemy zakładkę Ważne Miejsca, w której znajdziecie listę wszystkich pokonanych przez was tras w różnych miastach, jakie mieliście okazję odwiedzić w ciągu ostatnich kilku lat. Aby ją otworzyć, niezbędne będzie odblokowanie opcji kodem lub za pomocą Face ID.

iphone
fot.

Zobacz także

Zobacz także

Po co Apple ukrywa listę Ważnych Miejsc?

Lista nie tylko pokazuje minuta po minucie to, jak się przemieszczaliście w obrębie danej lokalizacji, ale i dzieli je na osobne kategorie. Nie byłoby może w tym nic złego czy podejrzanego, gdyby nie to, jak firmie ewidentnie zależało na zgrabnym ukryciu listy w zakamarkach ustawień. To pozwala domyślać się prawdziwych motywów giganta technologicznego. Zapisywanie aktualnej lokalizacji można bowiem wyłączyć, a zapisaną dotychczas listę usunąć – o ile wiemy o jej istnieniu. Co na to samo Apple? Przedstawiciele marki zarzekają się, że dostęp do listy mają i tak wyłącznie właściciele iPhone'ów, a zapisywane na telefonie dane są zaszyfrowane w taki sposób, że inżynierowie giganta i tak nie mają do nich dostępu. Jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy wciąż jednak brakuje, a w zapewnienia takich firm, jak np. Facebook czy Google coraz trudniej dziś wierzyć.

RadioZET.pl/źródło:Medium;Mashable/AG

Zobacz także

Zobacz także