Zamknij

Bitcoin na maturze. Zadania z kryptowalut pojawiły się na holenderskich arkuszach egzaminacyjnych z matematyki

Redakcja
22.05.2018 13:33
Bitcoin na maturze. Zadania z kryptowalut pojawiły się na holenderskich arkuszach egzaminacyjnych z matematyki
fot. Pixabay

Na holenderskiej maturze z matematyki pojawiło się 5 zadań związanych z najpopularniejszą kryptowalutą — bitcoinem. Technologia blockchain staje się coraz powszechniejsza. Czego dotyczyły pytania?

Matura z kryptowalut? Holandia testuje nowy typ zadań egzaminacyjnych

Holenderscy maturzyści musieli w tym roku zmierzyć się dość nietypowymi zadaniami z matematyki. Pięć pytań dotyczących najpopularniejszej kryptowaluty, Bitcoina, pojawiło się na arkuszach matury z matematyki. Zaskakującą wiadomością podzielił się jeden z użytkowników Reddita, który opublikował przetłumaczony fragment arkusza egzaminacyjnego.

Bitcoin to cyfrowa waluta, która istnieje tylko online. Powstała 1 stycznia 2009 r. i może być wykorzystywana do płatności w sklepach internetowych i innych usługach online. W przeciwieństwie do tradycyjnej waluty, bitcoin nie jest emitowany przez bank centralny. Zamiast tego wszystkie bitcoiny są wytwarzane przez komputery biorące udział w rozwiązywaniu określonych problemów matematycznych. Działa to w następujący sposób: każdy może uruchomić na swoim komputerze specjalne oprogramowanie, które uczestniczy w rozwiązywaniu takiego matematycznego problemu. Właściciel komputera, który rozwiąże problem, otrzymuje w nagrodę 25 (nowo utworzonych) bitcoinów. Ponieważ w 2014 r. taki problem był rozwiązywany co 10 minut, oznacza to, że co 10 minut powstawało 25 nowych bitcoinów. W dniu 1 stycznia istniało (w przybliżeniu) 12,2 mln bitcoinów”.

cryptocurrency-3412233_1280

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Co to jest bitcoin, ile kosztuje i do czego służy? Podstawowe informacje

Cyfrowa edukacja to konieczność

Korzystając z powyższych informacji, a także dodatkowych pojęć maturzyści musieli obliczyć m.in. w którym roku liczba istniejących bitcoinów przekroczy 18 milionów, kiedy nagroda za blok zmniejszy się do 1 bitcoina oraz ile bitcoinów może maksymalnie istnieć w systemie. To akurat prostsze zadania, jeśli więc chcecie zobaczyć, z czym jeszcze musieli zmierzyć się przystępujący do matury młodzi Holendrzy, całość arkusza sprawdzicie w wątku na forum Reddita. Zadania to tylko dowód na to, że do cyfrowej edukacji młodzieży zaczynamy podchodzić coraz poważniej. Nowe technologie, takie jak blockchain, stają się coraz powszechniejsze. Zrozumienie, na czym polegają mechanizmy ich działania, jest po prostu niezbędne przyszłym dorosłym.

TO TRZEBA WIEDZIEĆ: Koniec handlu kryptowalutami? Ministerstwo Finansów ogłasza zmiany

Dobrze zilustrowała to ostatnia fala paniki nieletnich „kryptowaluciarzy” w Polsce po kontrowersyjnych planach Ministerstwa Finansów dotyczących opodatkowania transakcji kryptowalutowych. Niejeden nastolatek przyznawał wtedy, że handel kryptowalutami na giełdzie traktował w formie zabawy, nie do końca rozumiejąc jego pełne konsekwencje. Tymczasem do ryzyka narobienia sobie długów podatkowych dzielił ich niewielki krok... Takich sytuacji można uniknąć, stawiając na naukę nowych technologii i towarzyszących jej przepisów i zagrożeń. Do egzaminu w Holandii podeszło ponad 200 tys. uczniów — czekamy z niecierpliwością na wyniki!

RadioZET.pl/źródło:Cryptoprofit.pl/AG

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

„Kopalnie” kryptowalut zużywają więcej prądu niż Syria lub Islandia

Kryptowaluty i FOREX na cenzurowanym

HTC Exodus: bezpieczny portfel na twoje kryptowaluty

Dowiedz się z jaką kryptowalutą się utożsamiasz