Zamknij

Brytyjczycy będą mogli "usunąć się" z sieci

Redakcja
01.09.2017 12:10
Brytyjczycy będą mogli "usunąć się" z sieci
fot. pexels

Użytkownicy z Wielkiej Brytanii będą mogli usunąć całą historię swojej aktywności w Internecie.

Rząd Wielkiej Brytanii chce, by ich kraj był wzorem dla innych państw pod kątem dbania o obywateli i szanowania ich prywatności.

Brytyjscy obywatele będą mieli możliwość usunięcia całej historii ich aktywności w sieci, a także posiadania większej kontroli nad tym, kto posiada i w jaki sposób wykorzystuje informacje o nich. Ma to przede wszystkim dotyczyć tego, jakie informacje na temat użytkowników przechowują serwisy społecznościowe (w tym Facebook).

Nowe prawo wejdzie w życie w maju 2018 roku i wprowadzi obowiązek proszenia obywateli o zgodę na gromadzenie danych o tym, co robią w sieci. Oznacza to również, że na życzenie użytkownika dana strona będzie musiała usunąć wskazane przez niego informacje na swój temat. Brytyjscy politycy chcą w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyć prawa internautów. 

Po wejściu nowego prawa Urząd ds. Ochrony Danych będzie posiadał możliwość nakładania ogromnych grzywien na firmy naruszające bezpieczeństwo lub nadużywające dane obywateli kraju. Kary te mogą sięgać nawet 17 milionów funtów lub do 4 procent globalnego obrotu firmy.

Zagłosuj

Uważasz, że podobne regulacje powinny zostać wprowadzone w Polsce?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/ Reuters/AM

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?

QUIZ: Czy poznasz ten gadżet?
Do jakiej firmy należy ten gadżet?

Do jakiej firmy należy ten gadżet?