Zamknij

CES 2019: Hyundai pokazało samochód przyszłości. Hyundai Elevate potrafi się wspinać! [WIDEO]

Redakcja
09.01.2019 12:03
CES 2019: Hyundai pokazało samochód przyszłości. Hyundai Elevate potrafi się wspinać! [WIDEO]
fot. Hyundai mat. prasowe

Auto, które będzie potrafiło poradzić sobie w każdym, nawet najtrudniejszym terenie? Hyundai Elevate to samochód konceptualny, zainspirowany marsjańskim łazikiem Curiosity. Dzięki futurystycznej technologii składanych nóg, napędzanych silnikami elektrycznymi zamontowanymi w kołach auto będzie mogło się wspinać na wysokość do 1,5 metra! Sprawdźcie wideo, pokazujące przyszłość ekologicznej motoryzacji. 

Hyundai Elevate: Tak wygląda przyszłość motoryzacji!

Sceptycznym możemy powiedzieć tylko jedno - o autach autonomicznych też jeszcze kilka lat temu mówiło się w kategorii science-fiction. A teraz? Sami widzicie. Choć każda futurystyczna technologia wymaga ciągłego doskonalenia (wypadki z udziałem samoprowadzących się aut niestety nadal nie należą do rzadkości), kreślenie wizji na przyszłość powinno być jednym z głównych zadań każdej wiodącej marki motoryzacyjnej. Hyundai nie zwlekało więc z zaprezentowaniem swojej podczas największych i najważniejszych targów technologicznych CES 2019 odbywających się w Las Vegas. Poznajcie Hyuandai Elevate, który zmieni sposób, w jaki myślimy o motoryzacji.

Zobacz także

Zobacz także

Hyundai: Project Elevate

Budowa samochodu została zainspirowana marsjańskim łazikiem Curiosity. Podobnie jak w przypadku łazika NASA składane nogi Hyundai Elevate zostały wyposażone w silniki elektryczne (nie ma mowy o motoryzacji przyszłości bez ekologii!), zamontowane w kołach. Ten system pozwala autu poruszać nogami w dowolnym kierunku. Warto pamiętać, że podbój kosmosu stał się o wiele prostszy, kiedy NASA stworzyło oprogramowanie, umożliwiające łazikom "uczyć się" chodzenia w podobny sposób, jak robią to ssaki, czy gady. Project Elevate zakłada wykorzystanie dokładnie tej samej technologii, dzięki czemu samochód ma bez najmniejszego problemu poradzić sobie z pokonaniem 1,5 metrowej ściany czy przepaści.

Zobacz także

Zobacz także

Hyundai Elevate: Kiedy premiera?

Zdecydowanie nieprędko - Hyundai pokazało koncept auta, które niełatwo będzie wyprodukować. Pokazana podczas CES 2019 miniaturka samochodu, oraz uproszczony prototyp miały za zadanie uświadomić nam, jak ogromny potencjał drzemie w projekcie.

cnet
fot. CNET/YouTube

Producent będzie jednak musiał wciąż odpowiedzieć sobie na jeszcze wiele pytań. Czy auto powinno być autonomiczne, skoro to również powoli wdrażany, nowy standard na rynku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pasażerom w trakcie wspinaczek i sporych skoków? Oraz jak rozwiązać dylematy prawne, dotyczące sposobów jego użytkowania? Samochód zgrabnie przeskakujący przez barierkę na autostradzie przy niedocenianej czasem brawurze kierowców może zaowocować tym samym, co obserwujemy w przypadku wypadków z udziałem aut autonomicznych. Niemniej to ekscytująca wizja, warta dalszego rozwoju. "Nie wszystkie koncepty prezentowane przez marki motoryzacyjne zostają finalnie wdrożone w życie. Wierzymy jednak, że to może się udać. Hyundai Elevate to coś więcej niż auto. Pomyślcie o sytuacjach takich jak trzęsienia ziemi, czy tsunami. Samochód wyposażony w taki system sterowania mógłby dostarczyć pomoc potrzebującym, aby zmniejszyć liczbę potencjalnych ofiar" - komentował podczas prezentacji modelu John Suh, wice-prezes Hyundai. Jak widać, czasem warto przyjąć szerszą perspektywę.

RadioZET.pl/źródło:Futurism;BBC/AG

Zobacz także