Zamknij

Chiny zbudują własny sztuczny księżyc. Ma być 8 razy jaśniejszy niż oryginał!

Redakcja
19.10.2018 16:46
Chiny zbudują własny sztuczny księżyc. Ma być 8 razy jaśniejszy niż oryginał!
fot. YouTube

Nie wszyscy popierają ekstrawagancki projekt. Zdaniem niektórych astronomów sztuczny księżyc może przynieść więcej szkody niż pożytku. Po co powstaje?

Chiny zbudują sztuczny księżyc

Ma być nie tylko 8 razy jaśniejszy, niż oryginał, ale też dawać wystarczająco dużo światła, aby zastąpić latarnie uliczne. Niecodzienny projekt satelity ma zawisnąć na niebie nad chińskim miastem Chengdu już w 2020 roku. Jak twierdzi prezes firmy Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co., która podjęła się wykonania zadania, zasięg obiektu będzie obejmował od 10 do aż 80 kilometrów. To z kolei budzi niepokój naukowców. Zdaniem wielu astronomów "księżyc" może mieć negatywny wpływ na mieszkańców miasta. Jak podkreślają, chińskie miasto i tak nie narzeka na brak oświetlenia. O zakłócenia naturalnego rytmu dobowego martwią się także obrońcy praw zwierząt, którzy zwracają uwagę, że sztuczne źródło tak silnego światła może zaburzyć funkcjonowanie zwierząt, które np. żerują tylko nocą.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Czy sztuczny księżyc zagrozi zwierzętom?

Naukowcy z firmy, która pracuje nad projektem bronią się jednak tym, że światło ma nie odbiegać wiele od tego dawanego przez prawdziwy Księżyc. Ich zdaniem zwierzęta potraktują go "jak zwykły zmierzch". Skąd w ogóle pomysł na takie oświetlenie miasta? Inspiracją była wizja artysty, który w ten sposób wyobrażał sobie niebo nad Paryżem. Wiszący nad Ziemią naszyjnik z luster miał nie tylko pięknie odbijać światło ale też dodawać mu niecodziennego uroku. Oparty na tym pomyśle sztuczny księżyc ma zostać wyposażony w panele słoneczne, które umożliwią przekierowywanie promieni słonecznych z kosmosu na naszą planetę.

FOHJFM3J52Q73SX.LARGE
fot. Pixabay

Brzmi pięknie, ale jak będzie działać w praktyce? "To utrudni nawet zwykłe obserwacje astronomiczne i tylko zwiększy zanieczyszczenie świetlne w Chengdu. To już i tak spory problem przy takiej ilości źródeł sztucznego oświetlenia. Proszę zwrócić uwagę, że mieszkańcy nie będą mieć wpływu na to, w jakim stopniu to światło będzie do nich docierać. Przyjmując, że projekt da efekt ośmiokrotnie jaśniejszy niż naturalne światło księżycowe musimy zrozumieć, że decydujemy tutaj za całe społeczeństwo" - podkreślał astronom John Barentine, dyrektor stowarzyszenia International Dark-Sky Association. Zdaniem naukowców choć projekt sztucznego księżyca może wzbudzić zainteresowanie turystów, nie przyniesie wcale więcej korzyści dla lokalnej społeczności. Czy w obliczu takich wątpliwości księżyc w ogóle powstanie? Na razie nie zdecydowano jeszcze, czy sfinansuje go chiński rząd, czy też władze miasta.

RadioZET.pl/źródło:Forbes,Wyborcza/AG

Zobacz także

Zobacz także