Zamknij

Czy ultradźwięki odstraszają kleszcze? Nie daj się nabrać!

Redakcja
28.05.2018 18:58
Czy ultradźwięki odstraszają kleszcze? Nie daj się nabrać!
fot. Piotr Kamionka/EastNews

Jeśli na letni wyjazd za miasto uzbroiliście się w ultradźwiękowe odstraszacze kleszczy, musimy was rozczarować. Ich rzekoma skuteczność to tylko chwyt marketingowy. Wyjaśniamy, czemu nie zadziałają.

Czy ultradźwięki odstraszają kleszcze?

Rynkowa oferta ultradźwiękowych odstraszaczy kleszczy jest całkiem bogata. Problem tylko w tym, że to wyjątkowo nieskuteczna broń w walce z pasożytami. Zatem wybierając się na letni wypad za miasto, lepiej zaopatrzyć się w inne "odstraszacze". A jednak na reklamy takich urządzeń jak chociażby popularne TickLess w okresie wakacyjnym natykamy się niemal bez przerwy. Nie brakuje także recenzji blogerów, twierdzących, że ultradźwiękowy odstraszacz rzeczywiście pomógł im uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jak to więc w końcu jest z tą skutecznością? Badacze upierają się, że choć teoretycznie istnieje możliwość, że urządzenie pomoże, to jednak nie powinniśmy spodziewać się po nim zbyt wiele.

TO TRZEBA WIEDZIEĆ:

Uwaga na kleszcze! Są już aktywne. Ten rok może być rekordowy

RAPORT: BORELIOZA

Dlaczego kleszcze nie boją się ultradźwięków?

Według obietnic jednego z producentów takich urządzeń emitowane przez nie impulsy ultradźwiękowe o częstotliwości 40 kHz miałyby blokować tzw. narząd Hallera u kleszczy. Zastępuje im on narząd węchu, jest także wrażliwy na zmiany temperatury oraz wilgotności. To właśnie te ostatnie zdaniem ekspertów mocno osłabiają potencjalną skuteczność emiterów. Dodatkowo, jak podkreślają, rodzaj wykorzystywanych ultradźwięków nie ma ma akurat wpływu na same kleszcze. "Kleszcze nie reagują na ultradźwięki, a pytania na ten temat słyszę bardzo często - przecież to nie karaczany. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed kleszczami są preparaty chemiczne zawierające duże stężenie substancji czynnej DEET. Chociaż budzi ona wiele kontrowersji, jest to obecnie jedyny skuteczny środek zaradczy. Właśnie dzięki tego typu preparatom stajemy się "niewidoczni" dla krwiopijców" - komentowała mgr inż. Ewa Sady z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Gdzie jest najwięcej kleszczy? Jak sprawić, by do nas nie lgnęły?

Permetryna – najskuteczniejszy sposób na kleszcze. Nowe odkrycie Amerykanów

Podobnego zdania jest dr Marta Hajdul-Marwicz z Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prowadząca też stronę "Za-kleszcz-ona Polska". "Dwa razy prosiłam o udostępnienie mi tego urządzenia do testów, wciąż nie otrzymałam odpowiedzi. Testowała je za to moja koleżanka, dr Ola Gliniewicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przy Państwowym Zakładzie Higieny. Powiedziała mi, że nie działa. Kleszcze nie reagują na te ultradźwięki" - komentowała w wywiadzie dla WP Tech. Zanim więc kupicie cudowne remedium na małe szkodniki, lepiej zastanówcie się nad wyborem innych metod ochrony przed kleszczami. Mogą okazać się znacznie bardziej pomocne - jak głośno komentowana choćby ostatnio permetryna, używana np. przez amerykańską armię.

RadioZET.pl/AG

TO MOŻE SIĘ PRZYDAĆ: Uważaj na kleszcze! Sprawdź, jak je poprawnie usunąć!